Szkoła Podstawowa nr 9 im. ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu

 

Nawigacja

Innowacyjna Impreza "Smyki na Start"

Regulamin konkursu Zgoda na udział w konkursie Karta zgłoszenia Zadania - etap I archiwum Finał konkursu Wyniki - I etap 2018-19

Konkurs j.polskiego

Wyniki - I etap 2018-19

Aby język giętki... - O Polsce po polsku

 

12 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się I etap Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych.

Tematem przewodnim tegorocznej - osiemnastej edycji – jest Polska. Uczniowie  pracowali więc z tekstami o charakterze patriotycznym. Uzupełniali przecinki we fragmencie Latarnika H. Sienkiewicza i porównywali tekst poetycki - Gawędę o miłości ziemi ojczystej W. Szymborskiej z epickim – fragmentami Dywizjonu 303 A. Fiedlera.

Uczestnicy eliminacji musieli też wykazać się wiedzą na temat pisowni przyimków oraz znajomością fleksji, a także zastąpić fragmenty zdań związkami frazeologicznymi.

Najciekawsze jednak okazało się zadanie ostatnie. Uczniowie musieli wcielić się w postać, która uczestniczyła w ważnym dla Polski wydarzeniu. Jedni przenieśli się w czasy J. Piłsudskiego, a inni byli świadkami chrztu Mieszka I bądź brali udział w walkach podczas II wojny światowej. Znaleźli się jednak i tacy, dla których ważnym dla Polski wydarzeniem było otwarcie hali sportowej czy galerii handlowej.

Na zakończenie tegorocznych eliminacji uczniowie otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez Piekarnię Janusz Piasny i Radę Rodziców przy SP 9.

Do II etapu, który odbędzie się 6 lutego 2019 r., zakwalifikowali się reprezentanci następujących szkół: SP Sieniczno,  SP 3 Olkusz, SP Witeradów, SP Gorenice, SP Osiek, SP 9 Olkusz.

Serdecznie gratulujemy.

 

 

„Aby język...” na filmowo

28 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się 17. finał miejsko – gminnego konkursu języka polskiego pod hasłem „Aby język giętki…” przygotowany przez panie: B. Cyrę-Szczurowską, M. Kozieł, A. Pasich, B. Rup, J. Szymczyk i J. Talak.  Rywalizowało w nim 6 najlepszych, wyłonionych w styczniowych eliminacjach, drużyn. Były to zespoły z następujących szkół: SP 3, SP 4, SP 5, SP 9, SP w Braciejówce i SP w Witeradowie. Zmagania uczestników oceniała komisja w składzie: p. wicedyrektor B. Polakiewicz, p. R. Maj-Burdziakowska i p. L. Rolka.

Tradycyjnie zmagania rozpoczęto od rozwiązania krzyżówki, tym razem sprawdzającej wiedzę o filmie.

Kolejne zadanie dotyczyło słowotwórstwa. Zawodnicy mieli m. in. w podanych wyrazach wskazać i nazwać formanty – przedrostki, przyrostki i wrostki.

Finaliści musieli też wykazać się wiedzą dotyczącą poprawności językowej i pisowni wyrazów z „ch” i „h”.

Na zakończenie cztery najlepsze zespoły zaprezentowały swoje umiejętności krasomówcze. Wcielali się w absolwentów szkoły filmowej szukających pracy, zachęcali do obejrzenia wybranego filmu bądź opowiadali o ulubionych bohaterach.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3, drugie ze Szkoły Podstawowej w Witeradowie, a trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 9. Miejsce czwarte przypadło zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 4, a piąte – ze Szkoły Podstawowej nr 5. W finale poza konkursem wystąpiła też drużyna ze Szkoły Podstawowej w Braciejówce. Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy.

Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców przy SP nr 9 oraz piekarnia pana Pawlaka z Ostrężnicy.

 

Kłamsto ma dwa końce, czyli z językiem polskim za pan brat w Dziewiątce


10 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się I etap Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Była to już siedemnasta jego edycja.
Do I etapu przystąpiło 24 liderów z 9 szkół. Uczestnicy musieli się wykazać m.in. wiedzą na temat pisowni wyrazów z „rz“ i „ż“ i znajomością interpunkcji. Trzeba było też dokończyć znane przysłowia i porzekadła. Pomysłowość uczniów okazała się nieograniczona. Oto przykłady: „Nie kupuj kota, gdy masz psa“, „Gdzie dwóch się bije, tam wojna“, „Gdzie chłopów sześć, tam nie ma co jeść“.
Ponadto młodzi humaniści rozwiązywali zadania z zakresu słowotwórstwa oraz wiedzy o rodzajach i gatunkach litetrackich.
W ostatnim zadaniu uczestnicy konkursu pisali opowiadanie o udziale w castingu do filmu.
Na zakończenie zmagań uczniowie otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez piekarnię pana Pawlaka z Ostrężnicy i Radę Rodziców przy SP 9.
Do II etapu, który odbędzie się 28 lutego 2018 r., zakwalifikowali się reprezentanci następujących szkół:


1. SP 3 (Julia Masternak, Olga Jochymek, Barbara Goraj)
2. SP 4 (Alicja Sowula)
3. SP 5 (Aleksandra Cioch)
4. SP 9 (Monika Bąk, Zofia Bocianowska)
5. SP Braciejówka (Jakub Hamerlik, Damian Gorgoń)
6. SP Witeradów (Emilia Latecka)