|
Rok 2024-2025 Rok 2023-2024 ROK 2022-2023 Rok 2021-2022 Rok 2020-2021 Rok 2019-2020 Rok 2018-2019 Rok 2017-2018 .ROK 2022-2023
DNI BRYTYJSKIE
W dniach 5- 16 czerwca 2023 odbyły się w naszej szkole Dni Brytyjskie zorganizowane przez nauczycieli języka angielskiego – Izabelę Polak, Joannę Kiełtykę i Martę Clark. Uczniowie klas IV – VI wzięli udział w quizie na temat Londynu „Londyn jakiego nie znacie” – szukali informacji ukrytych na korytarzach szkolnych a następnie mogli je wykorzystać do rozwiązania quizu.
Dla wszystkich klas zorganizowano konkurs plastyczny „Koronacja króla Karola”. Klasa IIA pod kierunkiem pani Jolanty Talagi zorganizowała przedstawienie w języku angielskim pt. „Thumbeline” (Calineczka). Sztukę mogli zobaczyć uczniowie młodszych klas oraz rodzice. Klasy starsze uczestniczyły w quizach wiedzowych na temat Wielkiej Brytanii.
Wszyscy uczniowie korzystali z usług „Post Office” – angielskiej poczty i sklepiku, obsługiwanego przez uczniów klas VIII, gdzie za zdobyte w konkursach „funty” mogli zakupić pocztówki, znaczki, zakładki, zabawki i wiele innych atrakcyjnych gadżetów. Kupując te artykuły ćwiczyli w praktyce język angielski a napisana po angielsku pocztówka mogła trafić do adresata na terenie szkoły.
* więcej zdjęć w galerii
Dzień Dziecka w Krakowie
Uczniowie klasy 5b i klasy 5c pod opieką wychowawczyń: p. A. Ćwik, p. A. Pasich oraz
p. M. Korczyńskiej i p. A. Durańskiej pojechali do Krakowa na wycieczkę z okazji Dnia
Dziecka.
Zabawa zaczęła się od wizyty w Laserparku. Na początku należało zadbać o bezpieczeństwo budynku i ...rozbroić bombę. Potem wszyscy mogli się poczuć jak bohaterowie Mission Impossible. Kolejnym zadaniem było bowiem pokonanie całego systemu zabezpieczeń
w labiryncie laserowych wiązek promieni. Każde przerwanie wiązki lasera wpływało ujemnie na punktację.
Następnie każdy mógł spróbować swoich sił w laserowym paintballu. Wszyscy otrzymali specjalną kamizelkę i broń strzelającą wiązką światła, która po trafieniu w przeciwnika odejmowała mu wirtualne punkty życia. Była świetna zabawa!
Zupełnie inny charakter miała wizyta w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Tu można
było odczuć, jak postrzegają świat niewidomi, jak to jest nic nie widzieć i ile tak naprawdę nie dostrzegamy. Gdy zgasły światła, wszyscy weszli w nieznany świat, przez który prowadził niewidomy przewodnik. Nic nie dało się zobaczyć. Wszystko trzeba było usłyszeć lub poczuć. Odbyło się też spotkanie z niewidomym i jego psem przewodnikiem.
Wiele się dowiedzieliśmy, wiele zrozumieliśmy. Wiemy już choćby to, że nie wolno zaczepiać psów osób niewidomych, bo w ten sposób możemy rozproszyć zwierzaka i doprowadzić do tragedii.
Dzień Dziecka - Dzień Sportu
1 czerwca nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali w naszej szkole z
okazji Dnia Dziecka - Dzień Sportu. Zawody zorganizowane zostały na świeżym powietrzu. Dzieci z klas I- III na boisku szkolnym uczestniczyły w sześciu konkurencjach
zwinnościowo- szybkościowo-siłowych takich jak: Slalom między pachołkami, rzuty piłką lekarską, rzuty do celu, zwinnościowy tor przeszkód, skoki na skakance, rzutami woreczkami na odległość. Na koniec klasy rywalizowały zespołowo w przeciąganiu liny.
Chłopcy z klas V-VI –VIII wzięli udział w turnieju piłki nożnej. Natomiast dziewczęta na
boisku do siatkówki rywalizowały w Turnieju gry piłki siatkowej. Klasy IV zespołowo
zagrały w „cztery ognie”.
Wszyscy chętnie uczestniczyli w rozgrywkach nie ważne były wyniki ale dobra zabawa. Mamy nadzieję ,że za rok pogoda również dopisze i uda się znowu przeprowadzić kolejny Dzień Sportu naszej Szkoły.
WROCŁAW
To był maj.... Piękna pogoda, wspaniałe widoki, egzotyczne zwierzęta, tysiące kroków w poszukiwaniu krasnali i na dodatek niezapomniana noc w komfortowym hotelu. Tego wszystkiego doświadczyli uczniowie klas szóstych wraz z wychowawczyniami w dniach 29-30.05.3023.
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
WIECZÓR SPORTOWO- FILMOWY KLASY VA
Dnia 26 maja 2023r klasa V A spędziła w szkole wieczór sportowo- filmowy .
W godzinach 18.00 do 22.30 dzieci wspólnie z wychowawcą Katarzyną Krawczyk i Emilią Giemzik, uczestniczyły w rozgrywkach sportowych na sali gimnastycznej według własnej inwencji. Po rozgrywkach przyszedł czas na pizzę, następnie w klasie dzieci leżąc na materacach, podusiach, kocykach i ze swoimi maskotkami oglądały film pt. „Hotel Transylwania”. Wszyscy spędzili czas w miłej atmosferze, po czym rozeszli się do domów pod opieką swoich rodziców.
WIZYTA GRUPY UKRAIŃSKIEJ
16 maja w naszej szkole gościliśmy delegację młodzieży z Nieżyna w Ukrainie. Młodych ludzi i ich opiekunów w progach szkoły bardzo serdecznie powitała Pani Dyrektor Małgorzata Rola oraz towarzysząca jej grupa naszych uczniów. Aby przełamać pierwsze lody, zaprosiliśmy gości do wspólnego śpiewania ukraińskich pieśni. Bardzo chętnie zatańczyli z nami także belgijkę. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Podczas słodkiego poczęstunku był czas na rozmowy i zapoznanie się dziećmi z Ukrainy, którzy w naszej szkole uczą się od września. Potem wszyscy udali się na zwiedzanie szkoły. Goście obejrzeli sale lekcyjne oraz kompleks sportowy. Na pożegnanie obdarowali nas własnoręcznie wykonanymi bransoletkami w ukraińskich barwach narodowych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkanie.
*więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Wycieczka klas czwartych
16 maja 2023 r. klasy czwarte wraz z opiekunami: p.Agatą Bąchór, p.Renatą Czarnul, p. Martą Korczyńską oraz p.Marzeną Kozieł wyruszyły na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Po dotarciu na miejscenuczniowie udali się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcję na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie). Dowiedzieli się, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Czekało na nich wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Można było zmierzyć przyśpieszenie na bieżni, sprawdzić pojemność płuc, zobaczyć jak w ręce przepływa krew w żyłach, a także dowiedzieć się, jak dbać o środowisko. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, doświadczyć, sprawdzić. Każdy znalazł tam coś dla siebie. To były dwie cudowne godziny niezwykłej nauki poprzez zabawę!
Następnie rozpoczęło się zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach. Już z daleka ruiny zamku wywarły na uczestnikach niesamowite wrażenie. Z parkingu trzeba było podejść na wzgórze zamkowe niezwykle stromą drogą przez las. O historii obiektu ciekawie opowiadała pani przewodnik. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Przechowywano w nim skarbiec koronny. Ciekawostką było to, że panujący królowie zsyłali do niego swoje żony wraz z dziećmi w celu ochrony albo za karę. Ogromny skarbiec na zamku zgromadziła też królowa Bona. Uczniowie poznali również różne rodzaje uzbrojenia, a także dawne narzędzia kar i tortur dla chłopów. Następnie weszli na basztę, z której rozciągała się widowiskowa panorama Chęcin i Gór Świętokrzyskich.
Na zakończenie uczestnicy wycieczki pojechali do miejscowości Chrusty, a konkretnie do Oceaniki. To największy obiekt Kompleksu Świętokrzyska Polana. Tworzy go zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb i wodnych stworzeń z wód rzek, jezior, mórz i oceanów z całego świata. Wyjątkową atrakcją dla dzieci była niecka z akwarium dotykowym, w którym można było samodzielnie nakarmić ryby. Na koniec wycieczkowicze zajrzeli także do Parku Miniatur, który znajdował się w ogrodach kompleksu. Zmęczeni zwiedzaniem odpoczywali w hamakach rozłożonych w zagajniku brzozowym. Wycieczka była bardzo udana. Zadowoleni i pełni pozytywnych emocji wrócili bezpiecznie do domu. Już planują kolejny wspólny wyjazd.
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
KONKURS PIOSENKI SOLOWEJ O TYTUŁ
„OLKUSKIEGO SŁOWIKA”
ETAP SZKOLNY
Dnia 18.04.2023 roku o godzinie 08.30, w auli SP nr 9 odbył się etap szkolny. Organizatorami były panie
Anita Wilczewska – Bocianowska oraz Anita Sewery.
W zmaganiach wzięło udział 21 solistów z klas I - VIII.
1. Bernasiewicz Alicja IB
2. Kozieł Zuzanna IIA
3. Pacia Maja IIIB
4. Stawkowska Julia IIIB
5. Kojan Aniela IIIB
6. Walkowska Julia IVA
7. Pięta Zuzanna IVA
8. Bogdał Maja IVB
9. Juda Alicja IVB
10. Głąb Urszula VA
11. Skałbania Matylda VB
12. Tylak Lidia VB
13. Szlachta Lena VIA
14. Pogan Dominika VIB
15. Pilarczyk Natalia VIB
16. Kosenko Anastasia VIIA
17. Juda Natalia VIIA
18. Duda Emilia VIIIA
19. Kluczewska Alicja VIIIA
20. Swędzioł Zuzanna VIIIB
21. Filo Amelia VIIIB
Komisja w składzie: Anita Seweryn, Anita Wilczewska – Bocianowska, Katarzyna Kulińska.
Po burzliwych naradach jury nagrodziło solistów:
Grupa I (klasy I – III)
I miejsce: Bernasiewicz Alicja IB
II miejsce: Stawkowska Julia IIIB
III miejsce: Kozieł Zuzanna IIA
Kocjan Aniela IIIB
wyróżnienie: Pacia Maja IIIB
Grupa II (klasy IV – VI)
I miejsce: Głąb Urszula VA
II miejsce: Skałbania Matylda VB
III miejsce: Tylak Lidia VB
Pogan Dominika VIB
Grupa III (klasy VII – VIII)
I miejsce: Duda Emilia VIIIA
II miejsce: Swędzioł Zuzanna VIIIB
Filo Amelia VIIIB
III miejsce: Juda Natalia VIIA
Kluczewska Alicja VIIIA
Grand Prix Konkursu Piosenki o tytuł „Olkuskiego Słowika” – ETAP SZKOLNY otrzymały:
1. Duda Emilia VIIIA
2. Swędzioł Zuzanna VIIIB
3. Filo Amelia VIIIB
Solistki będą reprezentowały naszą szkołę w V Miejsko – Gminny Konkursie Piosenki o tytuł „Olkuskiego Słowika”, który odbędzie się 09 maja 2023 roku w auli Szkole Podstawowej nr 9.
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY
NA DZIEŃ ZIEMI 2023
Jak co roku, w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu, odbył się Powiatowy Konkurs
Ekologiczny na Dzień Ziemi pod hasłem „Stop zmianom klimatycznym!”. Na konkurs przybyli uczniowie klas 8 ze szkół podstawowych powiatu olkuskiego. Wydarzenie miało miejsce 21 kwietnia 2023 r.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Pani Renata Gęgotek –
zastępca Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu i Pan Henryk Gamrat – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, młodzież rywalizowała ze sobą
w dwóch etapach. W etapie teoretycznym uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące klimatu Polski i świata, zanieczyszczeń powietrza oraz alternatywnych źródeł energii.
W części praktycznej uczestnicy wykonywali logo na eko-torbie nawiązujące do hasła „Stop zmianom klimatycznym!”.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Alicja Kluczewska (Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu)
II miejsce – Iga Borkowska (Szkoła Podstawowa w Osieku)
III miejsce – Emilia Falkowska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu)
Wyróżnienie – Natalia Zbieg (Szkoła Podstawowa w Osieku)
Nagrody książkowe dla laureatów konkursu zostały ufundowane przez Burmistrza
Miasta i Gminy Olkusz, natomiast zakup eko-toreb sfinansował Pan Henryk Gamrat –
wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu.
Organizatorami Powiatowego Konkursu na Dzień Ziemi 2023 byli nauczyciele:
mgr Grażyna Jopek, mgr Agnieszka Ćwik, mgr Iwona Wójcik i mgr Marta Korczyńska.
13 ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
Pamiętamy
„ABY JĘZYK GIĘTKI...” Z WIZYTĄ NA OLIMPIE
29 marca 2023 r. w naszej szkole, po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbył się finał XIX Miejsko-Gminnego Konkursu Języka Polskiego „Aby język giętki...”. W tym roku wzięli w nim udział najlepsi uczniowie klas piątych i szóstych z 7 szkół podstawowych miasta i gminy Olkusz. Motywem przewodnim były mity greckie i rzymskie. Finaliści zmagali się z zadaniami z zakresu ortografii, interpunkcji, fonetyki, słownictwa i teorii literatury. Trzeba też było wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem i redagowania opowiadania twórczego z dialogiem.
Uczestnicy doskonale poradzili sobie z zadaniem dotyczącym słownictwa. Wiedzieli, że HISZPANKA to nie tylko nazwa mieszkanki europejskiego państwa, ale także śmiertelna, zakaźna choroba bądź rodzaj bluzki lub sukienki.
Największe problemy konkursowiczom sprawiło zadanie z fonetyki. Nic dziwnego - wszak niektóre wyrazy inaczej piszemy, inaczej wypowiadamy. Pewnie niejeden z nas czasem zastanawiał się, czy napisać „wszakże” czy „wszagże”, a może wrzagże” a nawet „fszagże”?
Ach, ten nasz trudny język!
W pracy twórczej uczestnicy konkursu musieli przenieść się do Hadesu. Wykazali się przy tym wspaniałą wyobraźnią. Opisali niezwykłe przygody z bogami i herosami. Brawo!
Po skończonej „pracy” uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mogli wymienić się swoimi wrażeniami i poczęstować się bułeczkami ufundowanymi przez piekarnię prowadzoną przez państwa Kiełtyków.
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
WYCIECZKA WODNY PARK TYCHY
W ponury poniedziałkowy poranek 27 marca 2023 r. klasy czwarte pod opieką p.Agaty Bąchór, p.Renaty Czarnul, p. Anny Porady- Kozieł i p.Marzeny Kozieł wyruszyły do Tychów na niecodzienną lekcję wychowania fizycznego. To nic, że było zimno i padał deszcz. Zamiast lekcji w szkole przyjemne chwile w basenie? O tak!
Celem naszej wycieczki był park wodny w Tychach, jeden z nowocześniejszych aquaparków w Polsce. Humory dopisywały już na samą myśl o atrakcjach wodnych, które na nas czekały. Spędziliśmy ten czas bardzo przyjemnie. Skorzystaliśmy z licznych atrakcji.
Niektórzy od razu wskoczyli do cieplutkiego jackuzzi, inni poszli sprawdzić swoje umiejętności pływackie, ale największą atrakcją były oczywiście zjeżdżalnie i fala. Każdy mógł spróbować swoich sił. Urządzenie wyposażone było w sztuczną falę, która symuluje dynamicznie poruszającą się wodę. To świetna zabawa zarówno dla będących na fali, jak i osób przyglądających się wodnym zmaganiom. Czuliśmy się jak na Karaibach...
Ale największą frajdą były oczywiście zjeżdżalnie. Emocje sięgały zenitu. Kto się zmęczył, mógł odpocząć w saunie. Atrakcji nie brakowało, aż żal było wracać, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że to był cudowny czas. Chętnie tu wrócimy.
WIECZÓR FILMOWY
Dnia 17 lutego 2023 w klasie 4b odbył sie wieczór filmowy w godzinach 17.00 do 21.00 Klasa wspólnie z wychowawcą Renatą Czarnul i Anną Poradą - Kozieł oglądała filmy w świetlicy szkolnej. Atmosfera była wręcz ekscytująca, dzieci zabrały ze soba pluszaki, poduszki i piżamy. W czasie przerwy filmowej dzieci miały poczęstunek gorącą pizzę. Każdy rówież przyniósł przekąski i napoje. Celem wieczoru była integracja i pozytywne relacje w klasie. Uczniowie bawili sie także w gry i zabawy integracyjne.
* zdjęcia w albumie fotograficznym
WIZYTA W TEATRZE SŁOWACKIEGO ORAZ MUZEUM
PRZYRODNICZYM W KRAKOWIE
20 stycznia 2023 r uczniowie klas V A,B,C pod opieką nauczycieli Katarzyny Krawczyk , Agnieszki Ćwik ,Anny Pasich, Aleksandry Durańskiej i Marty Korczyńskiej wybrali się do Teatru Słowackiego w Krakowie na spektakl pt. „ Smok” Przedstawienie opowiadało o początkach państwa polskiego IX wieku .Woj Krak zostaje królem nowego państwa i zasiada na tronie w grodzie zwanym na jego cześć Krakowem. W mądrym rozwoju państwa pomagają staremu już władcy jego dzieci: Lech, Krak oraz Wanda. Łąki zamieniają się w pastwiska, lasy w pola uprawne. Prastare siły natury z bólem znoszą te zmiany. Do czasu kiedy topory docierają do świętego gaju. Wtedy nad Krakowem pojawia się… smok. Pustoszy ziemie, zabija zwierzęta i ludzi. Przerażony lud zaczyna składać bestii ofiary. A rządzący szukają sposobu, jak ją pokonać. Wspaniałe afekty ,stroje , muzyka sprawiły ,że wszyscy przenieśliśmy się w te prastare czasy. Następnie udaliśmy się do niezwykle ciekawego i pięknego miejsca jakim jest Muzeum Przyrodnicze w Krakowie ,które kryje się za murami starej kamienicy przy ul. Św. Sebastiana. W muzeum mogliśmy oglądać zgromadzone zbiory, liczące ponad dwa miliony eksponatów. Miejsce to słynie z posiadania jedynego na całym świecie zachowanego w całości nosorożca włochatego ze Staruni. Zobaczyliśmy dużą nieożywioną ekspozycję z fauną i florą. Jest tu bardzo dużo leśnych zwierząt z którymi można stanąć oko w oko. Kolejne ekspozycje to kości mamuta, szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, szkielet anakondy (wow!), skamieniałości, niezliczone muszle oraz wystawa akwarystyczna (18 dużych akwariów z rybkami z różnych części świata).Żywe gady, pająki oraz ogromna ilość minerałów (w tym nowość fluorescencyjne, które świecą! ) Zobaczyliśmy również piękną wystawę bursztynu pt. „Bursztyn – Skarb Polski” Niesamowitą piękną biżuterię wykonaną przez różnych artystów polskich. Były to niezapominane chwile spędzone gronie swoich kolegów i koleżanek.
*zdjęcia w albumie fotograficznym
JASEŁKA
Święta Bożego Narodzenia to ulubiony okres w roku dla większości ludzi - od najmłodszych po najstarszych. Prezenty pod choinką, świąteczne potrawy, pierwsza gwiazdka, śpiewanie kolę to niezwykły czas...
By tradycji stało się zadość 21.12 w naszej szkole odbyły się Jasełka. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami zebrali się w odświętnie ustrojonej auli szkolnej. Śpiewano piękne kolędy i pastorałki. Odczytując teksty biblijne rozważano tajemnicę Bożego Narodzenia.
Na koniec spotkania wszyscy wspólnie życzyli sobie Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
*zdjęcia w albumie fotograficznym
NOC FILMOWA
W klasie 6a, w nocy z 9 na 10 grudnia, odbyła się Noc Filmowa. Opiekę sprawowały nauczycielki: Anna Porada-Kozieł oraz Renata Czarnul. Oprócz seansów filmowych zorganizowane były gry i zabawy, zamówiliśmy pizzę oraz odbyły się warsztaty integracyjne, które przeprowadziła Pani Psycholog Emilia Giemzik.
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Smartfon - twój szpieg
Uczniowie klasy 4c wraz z wychowawczynią p. Marzeną Kozieł wybrali się na niezwykłą lekcję wychowawczą do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. Tematem zajęć było uświadomienie uczniom jakie możliwości, ale przede wszystkim jakie zagrożenie niesie ze sobą używanie smartfona. Uczniowie dowiedzieli się, że nowoczesne telefony coraz częściej zastępują komputery i są używane nie tylko do przeglądania stron, wysyłania SMS-ów, ale również dokonywania płatności, robienia zakupów online czy załatwiania spraw urzędowych. Choć smartfony nie są fizycznie połączone z siecią, wcale nie oznacza, że są bezpieczne. W rzeczywistości ich użytkownicy są bardziej bezbronni aniżeli im się wydaje. Powinni zatem korzystać z dobrego programu antywirusowego, który może zapewnić pełną ochronę przez zagrożeniami specyficznymi dla urządzeń mobilnych. Najważniejszą jednak rolę w odpowiednim korzystaniu przez najmłodszych z urządzeń elektronicznych i zasobów Internetu odgrywają rodzice. To oni powinni mieć kontrolę nad urządzeniem, które ma ich dziecko. Edukując i rozmawiając z dziećmi już od najmłodszych lat, uczmy je świadomej obecności w wirtualnym świecie.
Mikołajki czwartoklasistów
Uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami p. Agatą Bąchór, p. Renatą Czarnul, p. Marzeną Kozieł oraz p. Bolesławem Szymskim 6 grudnia wybrali się na wspólny mikołajkowy wypad do Krakowa. Mimo iż był to początek grudnia, od rana padał rzęsisty deszcz. Uczniom i nauczycielom to zupełnie nie przeszkadzało. Uzbrojeni w parasole i nieprzemakalne stroje wyruszyli do stolicy Małopolski. Ten dzień spędzili wesoło w parku trampolin oraz w kinie. Najpierw obejrzeli film
pt. „Uwolnić Poly”, potem mogli oddać się sportowym akrobacjom. Wiele się działo, emocji było mnóstwo. Nikt się nie nudził. To był fantastycznie spędzony czas. Do domu przywieźli mnóstwo wspólnych wspomnień. A to jest bezcenne!
Mikołajkowy wyjazd klas piątych
6 grudnia uczniowie klas piątych pod opieką pań: Agnieszki Ćwik, Katarzyna Krawczyk, Katarzyny Kulińskiej, Anny Pasich i Mariolii Piątek pojechali do Krakowa.
Atrakcje zaczęły się już o 6.30. Tak, tak – o 6.30. Wtedy to właśnie, gdy jeszcze wokół panowały egipskie ciemności, spotkaliśmy się pod szkołą.
W Krakowie najpierw udaliśmy się do Centrum Nauki i Zmysłów, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „W stronę światła”. Byliśmy świadkami wszelkiego rodzaju eksperymentów naukowych. Dowiedzieliśmy się, że dźwięk może mieć swój własny kształt, że można grać na kieliszkach czy harfie bez strun, a nawet zatrzymać swój cień.
Niezapomnianych przeżyć dostarczyło nam spędzenie kilku chwil w świecie do góry nogami. Stało się to możliwe dzięki… okularom.
Bawiąc się magicznym piaskiem zmieniającym kolory, tworzyliśmy góry, jeziora, doliny, wybuchające wulkany, przenosiliśmy się w przestrzeń kosmiczną.
To jednak nie koniec atrakcji tego dnia. Byliśmy też w kinie „Kijów”. Tam wysłuchaliśmy opowieści o teatrze i obejrzeliśmy film „Chłopiec i wilk”.
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Wizyta w muzeum gier i kinie Kijów w Krakowie
W dniu 5 grudnia klasa 7a odwiedziła Interaktywne Muzeum gier wideo z unikalną w Polsce kolekcją ponad 150 klasycznych gier. Większość z nich to gry, które zapisały się w historii rozwoju rozrywki jako najbardziej znaczące pozycje. To one wywarły ogromny wpływ na współczesną pop kulturę. Przenieśliśmy się do czasów lat 80 i 90 ubiegłego stulecia, a co ważniejsze, wreszcie mogliśmy grać bez ograniczeń!!! Kolejnym punktem programu była wizyta w kinie Kijów. Tam wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych, na których w sposób prosty i bardzo ciekawy została przedstawiona historia teatru.
Następną atrakcją był film „Wielka Gilly”. Główną postacią była 12-letnia dziewczynka, którą wszyscy kojarzyli z jak najgorszej strony. Chociaż różne rodziny zastępcze próbowały się nią zaopiekować, Gilly za każdym razem wymyślała jakiś sposób, by się im wymknąć. Tym razem nie było to jednak takie proste. Do Olkusza wróciliśmy pełni wrażeń. O nasze bezpieczeństwo dbała Pani Katarzyna Kulińska, Pani Joanna Kiełtyka oraz wychowawczyni Pani Iwona Wójcik. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd!!!
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Warsztaty z pierwszej pomocy
W dniu 23 listopada 2022r. klasa 7a brała udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Niezmiernie ważne znaczenie w ratowaniu poszkodowanych mają osoby przygodne. Często o dalszych losach decydują pierwsze minuty pomocy. Warto więc, znać podstawowe zasady działania podczas wypadków, na które napotykamy w życiu codziennym – tak, aby pomagać a nie szkodzić.
Pierwsza pomoc przedmedyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Podstawę do działania stanowi niezbędna wiedza i ćwiczenia praktyczne. W związku z tym Ratownik Medyczny, Pani Karolina Jedynak, opowiadała o pierwszej pomocy w zakresie uszkodzenia ciała: rany, opatrunki, bandażowanie rąk i głowy. Rozmawiano o zaczadzeniu, co należy robić w takich przypadkach. Pytania dotyczyły również numerów alarmowych, jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi z pogotowia ratunkowego. Następnie uczniowie mieli zadanie do wykonania. Otrzymali kartki do uzupełnienia, na której mieli opisać wymyśloną przez siebie sytuację, np. upadek osoby, złamanie nogi, co należy w takiej sytuacji powiedzieć - opis sytuacji.
Uczniowie byli zaangażowani i zadowoleni z warsztatów. Czekają na kolejne zajęcia z Panią Ratownik za rok w ósmej klasie.
11 listopada - Święto Wolności
10.11.2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody postanowiliśmy spędzić na wspólnym śpiewaniu. Gdy wybiła godzina 11.11 tradycyjnie, jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu zaśpiewali wspólnie 4 zwrotki hymnu państwowego. Z dumą śpiewali młodsi i starsi uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami, pokazując wielki zapał w sercach oraz to, że duch patriotyzmu był obecny wśród nas wszystkich. Następnie rozpoczęło się widowisko słowno – muzyczne pt. „Zaśpiewajmy dla Niepodległej”. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu przybliżyli drogę Polski i Polaków do odzyskania wolności oraz stworzyli alfabet dla niepodległej. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Dzięki temu wprowadzili widownię w podniosły nastrój. Pieśni patriotyczne i żołnierskie w ich wykonaniu przepełniły nasze serca dumą, radością, a czasem nostalgią.
Święto Niepodległości sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest nie tylko lekcją historii, ale i patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Kolejna rocznica napawa nas Polaków zarówno dumą, jak i troską o nasz wspólny dom. W długiej historii Polski mieliśmy wielu bohaterów, którzy by ratować Ojczyznę, nie zawahali się oddać w jej obronie życia. To patrioci! Bądźmy nimi również MY! Dzisiaj też potrzebujemy patriotów, którzy będą dla swojego kraju uczyć się, żyć, pracować. Dzisiejszy patriota to człowiek, który zna i szanuje symbole narodowe, zna hymn, zna historię Polski, wykazuje szacunek dla tradycji narodu i pamięta o polskich bohaterach. Dzisiejszy patriota chce, by nasz kraj się rozwijał i wszystkim ludziom żyło się w nim dobrze.
Na zakończenie uroczystej akademii wszyscy zebrani w auli mogli obejrzeć fantastyczny pokaz lotniczy. W roli głównej oczywiście pan Bolesław Szymski i jego bardzo „posłuszny” model samolotu, który wykonywał nad głowami publiczności zgromadzonej w auli niezliczone akrobacje. To było niesamowite wydarzenie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
* więcej zdjęć w albumie
Wycieczka do Krakowa
W dniu 18 października 2022 roku klasa siódma naszej szkoły wraz z zaprzyjaźnioną
klasą siódmą z jednej ze szkół wolbromskich odwiedziła jedno z piękniejszych miast Polski -Kraków.
Pierwszym punktem programu były zajęcia sportowo – rekreacyjne w parku trampolin GOjump MEGApark. Jest to nowy, jeden z największych w Polsce parków tego typu. W parku znajduje się ogromna strefa trampolin, zjeżdżalni, torów przeszkód i GOair Powietrzne Miasto. My skorzystaliśmy z części będącej centrum rozrywki z trampolinami, siatkami do wspinaczki, piankowymi matami do skakania, basenami pełnymi gąbek i salonem gier. Uczniowie mogli tam zadbać o wzrost swojej formy fizycznej, świetnie się przy tym bawiąc. Spalili tam mnóstwo nadmiarowej energii, co było bardzo wskazane przed dalszą częścią naszej podróży.
Kolejną atrakcją wycieczki było obejrzenie przedstawienia teatralnego „Mały Książę”
w Nowohuckim Centrum Kultury”. W swoim programie NCK odpowiada na indywidualne potrzeby członków społeczności. Można tu uczestniczyć nie tylko w spektaklach czy koncertach, ale również w ciekawych spotkaniach literackich i innych odmianach kontaktu ze sztuką.
„Mały Książę” jest lekturą szkolną w klasie siódmej, zatem warto było zobaczyć to
przedstawienie, zwłaszcza wykonane w wersji musicalowej. Gra aktorska, jak i dekoracje
oraz choreografia wywarły na wszystkich duże wrażenie.
Do Olkusza wróciliśmy pełni wrażeń i z niecierpliwością czekamy na kolejny taki
wyjazd. O nasze bezpieczeństwo podczas wycieczki dbała pani Jadwiga Szymczyk, pani
Agnieszka Grzanka i wychowawczyni pani Iwona Wójcik.
* więcej zdjęć w albumie
Wycieczka klasy 5 B i 5 C do Wieliczki
Na ten dzień uczniowie naszej szkoły czekali od dłuższego czasu.
We wtorek 18 października 33 uczniów z klasy V B i V C od opieką wychowawczyń: p. A. Ćwik, p. A. Pasich oraz p. K. Krawczyk i p. A. Durańskiej pojechali na dwudniową wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”.
Po blisko dwóch godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce. Mieliśmy czas na chwilę relaksu
i zabawy w parku. Następnie pod opieką przewodników zwiedzaliśmy szlak turystyczny w kopalni. Zwiedzana trasa turystyczna miała długość ok. 2,5 km korytarzy, 820 schodów i składała się z ponad 20 komór. Uczniowie wędrowali krętymi korytarzami, odwiedzając kolejne komory i oglądając solne pomniki i rzeźby. Najciekawszą z komór była Kaplica św. Kingi, w której zachwycaliśmy się wspaniałymi żyrandolami, ołtarzami, solnymi rzeźbami i posadzkami. Podczas wędrówki podziemną trasą poznaliśmy „Legendę księżnej Kingi”, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię, usłyszeliśmy kompozycję F. Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad jednym z jezior solnych.
Dużą niespodzianką, było spotkanie na trasie ducha kopalni, Skarbnika, który zorganizował nam konkurs i wyznaczał różne zadania wzorowane na pracy górnika. Zwiedzanie Kopalni zakończyliśmy kolacją i nocnym wypoczynkiem w Komorze Słowackiego 125 m pod ziemią. Zdrowotne walory wielickiej soli spowodowały, że „przespaliśmy” całą noc.
Drugiego dnia, tuż po śniadaniu, wyruszyliśmy do Krakowa do Arcade Muzeum – niepowtarzalnej wystawy klasycznych gier automatowych. Uczniowie mieli okazję grać w gry z czasów lat 70-tych, 80-tych, 90-tych.
Na zakończenie wycieczki mieliśmy jeszcze jeden przystanek, ale zostanie on naszą „Mac – tajemnicą”. Pełni wrażeń i dobrego humoru wróciliśmy do domów.
PRZERWA NA CZYTANIE
14 października nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do III
Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie
– bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie było realizowane
w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” i objęło
wszystkich obecnych w tym dniu uczniów szkoły. Organizatorem jest
Biblioteka Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie
Wielkopolskim.
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na to, że czytanie może
być atrakcyjną formą spędzania czasu również na szkolnej przerwie
oraz zachęcenie młodzieży do sięgania po książkę w każdej sytuacji
i w każdym miejscu.
Zanim jednak przystąpiliśmy do akcji, wykonaliśmy gazetkę ścienną
związaną z promocją tego wspaniałego wydarzenia. Dzień wybraliśmy
nieprzypadkowo: tego dnia nie było zajęć edukacyjnych, a jedynie
opiekuńczo-wychowawcze, wiec stwierdziliśmy, że będzie to doskonała
okazja do spędzenia tych niezwykłych chwil właśnie na czytaniu.
W piątek, 14 października podczas wszystkich przerw śródlekcyjnych
uczniowie czytali przyniesione przez siebie z domu ulubione książki.
Zapominalscy mogli wypożyczyć książkę ze szkolnej biblioteki. Również
na ławkach, na korytarzach umieszczone zostały książki, po które
można było sięgnąć w każdej chwili. Także lekcje były okazją
do zaprezentowania swoich ulubionych książek. Uczniowie opowiadali
o bohaterach, wydarzeniach, czytali najciekawsze i najzabawniejsze
fragmenty, które wybrali, aby zachęcić do czytania swoich kolegów
i koleżanki.
Miejsce do czytania każdy wybierał sam, choć największą
popularnością cieszył się korytarz obok pokoju nauczycielskiego, na
którym usytuowano gazetkę informacyjną z napisem Przerwa na
czytanie. Niektórzy woleli jednak bardziej odosobnione miejsca, na
przykład szkolny parapet czy ławka w głębi korytarza.
W czytanie najmłodszym zaangażowały się uczennice klasy 6a, które są
obiecującymi recytatorkami. Maluchy były zachwycone i okazały się
bardzo wdzięcznymi słuchaczami. Nasze chwile z książką uwieczniliśmy
na zdjęciach.
Taka forma promowania czytelnictwa jest niezwykle atrakcyjna i na
pewno odmienna od tego, z czym dzieci stykają się na co dzień. Wielu
uczniów rozmawiało na temat ulubionych książek i zachęcało innych do
ich przeczytania lub po prostu – podpytywało innych o treść czy fabułę
przyniesionych utworów. Cenne było również to, że my – nauczyciele –
mogliśmy podpatrzeć, co lubią czytać nasi podopieczni i poznać ich
z nieco innej strony.
W akcji wzięło udział 289 uczniów i 40 nauczycieli. Chcielibyśmy, aby
każdy piątek był okazją do czytania na wybranej przerwie. Mamy
nadzieję, że stanie się to już szkolną tradycją, a do kolejnej akcji na
pewno przyłączymy się za rok!
* więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Dzień Edykacji Narowodej
W dniu 14 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji dnia edukacji narodowej połączony, ze ślubowaniem klas pierwszych. Zostały róznież wręczone nadrody dla zwycięzców konkursu plastycznego "Nauczyciel w oczach ucznia", wszystkim serdecznie gratulujemy.
Rajd klas 4
11 października uczniowie klas czwartych pod opieką swoich wychowawców p. Agaty Bąchór, p.Renaty Czarnul, p.Marzeny Kozieł i p.Katarzyny Krawczyk wybrali się na rajd pieszy do Rabsztyna. Podczas wędrówki podziwiali urokliwe zakątki naszej najbliższej okolicy. Do pokonania było wiele kilometrów, ale nikt nie narzekał. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała. Było dość wietrznie, a od rana padał deszcz. Na szczęście aura zdecydowanie się poprawiła, wyjrzało słońce i można było wyruszyć. Humory dopisywały. Po dotarciu na miejsce uczniowie spędzili czas w miłej atmosferze. Niektórzy grali w piłkę, inni cieszyli się rozmową i swoim towarzystwem. Uczestnicy rajdu na odpoczynek i posiłek po wyczerpującym marszu zatrzymali się u stóp rabsztyńskiego wzgórza w karczmie Podzamcze. Zjedli posiłek i napili się gorącej herbaty. W drodze powrotnej, wędrując przez las udało się zebrać kilka wspaniałych grzybów. To był świetnie spędzony czas.
Wycieczka klas 6
W dniu 11.10.2022 klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszą atrakcją było Muzeum Gier Arcade, gdzie uczniowie przenieśli się w świat gier lat 80-tych i 90-tych. Po emocjonujących rozgrywkach udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń
im. S. Lema, w którym młodzież mogła na sobie doświadczyć niektórych praw fizyki.
POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY
NA DZIEŃ ZIEMI 2023
Załączniki:
- regulamin konkursu,
- załącznik nr 1 (karta zgłoszenia),
- załącznik nr 2 (zgoda na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu).
Rozpoczyna się XVII Olimpiada Informatyczna Juniorów
W imieniu Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej Juniorów (OIJ) uprzejmie informuję, że dnia 19.09.2022 rozpoczęła się rejestracja uczestników XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów 2022/2023.
|
|
|