Szkoła Podstawowa nr 9 im. ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu

 

Nawigacja

Innowacyjna Impreza "Smyki na Start"

Rok 2023-2024 ROK 2022-2023 Rok 2021-2022 Rok 2020-2021 Rok 2019-2020 Rok 2018-2019 Rok 2017-2018

.

Rok 2023-2024

WYCIECZKA KLAS 7

PRZYGODA,SURVIVAL I INTEGRACJA. Uczniowie klas siódmych na dwudniowej wycieczce w Kiczycach w dniach 25-26.04.2024 wzięli  udział w grach terenowych, gdzie poznawali tajniki orientacji w terenie, budowali szałasy w lesie, wspinali się po drzewach. Celem była nauka pracy w zespole, rywalizacji i przełamywanie własnych słabości. Wydarzenie miało miejsce w ośrodku H2O nad Wisłą.

 


 

POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY Z OKAZJI DNIA ZIEMI 2024

      

W dniu 24 kwietnia 2024 r., w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu, odbył się
Powiatowy Konkurs Ekologiczny z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Segregujesz – Ziemię ratujesz!”. Na konkurs przybyli uczniowie klas szóstych i siódmych ze szkół podstawowych powiatu olkuskiego.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, uczniowie rozwiązywali test dotyczący odpadów i ich segregacji, następnie wzięli udział w praktycznym sprawdzianie właściwego segregowania odpadów. W ostatnim etapie konkursu uczestnicy wykonywali plakietkę nawiązującą do hasła „Segregujesz – Ziemię ratujesz!”.
Zwyciężczyniami konkursu zostały:
I miejsce – Amelia Ciężarek (Szkoła Podstawowa w Osieku)
II miejsce – Katarzyna Zięba (Szkoła Podstawowa nr 3 w Olkuszu)
III miejsce – ex aequo: Aleksandra Nowak (Szkoła Podstawowa w Kosmolowie)
Paulina Walasek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zedermanie)
Nagrody dla laureatów konkursu zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, za pośrednictwem Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
Organizatorami Powiatowego Konkursu Ekologicznego na Dzień Ziemi 2024 byli nauczyciele: mgr Agnieszka Ćwik, mgr Grażyna Jopek, mgr Marta Korczyńska i mgr Iwona Wójcik.

 


 

Jubileuszowa edycja konkursu Aby język giętki...

   

5 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się jubileuszowy Miejsko-Gminny Konkurs Języka Polskiego Aby język giętki... . Była to już 20. edycja polonistycznych zmagań, w których wzięli udział uczniowie klas piątych i szóstych z 8 szkół podstawowych miasta i gminy Olkusz. W tym roku motywem przewodnim była bajka. Jak co roku konkursowicze musieli poradzić sobie z różnorodnymi zadaniami z zakresu ortografii, fleksji, słownictwa i teorii literatury. Trzeba było również wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem i redagowania opowiadania twórczego z morałem. Bohaterką bardzo ciekawych i pouczających historii była mucha tse-tse, która przeżywała niezwykle dramatyczne przygody. Uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią. Brawa za kreatywność! Najwięcej trudności sprawiło rozszyfrowanie frazeologizmów zacietrzewić się i kokosić się. Niektórzy mieli także problemy z zadaniem z fleksji, a konkretnie z poprawną odmianą rzeczownika bajka. Konieczne było oddzielenie tematu od końcówki, wskazanie tematów obocznych, a przede wszystkim „e” ruchomego, które jak wiadomo pojawia się i znika. Laureaci tegorocznej edycji otrzymają dyplomy i nagrody za swoją wiedzę i umiejętności podczas obchodów Powiatowego Dnia Ziemi. O słodki poczęstunek w postaci smacznych bułeczek ufundowanych przez piekarnię państwa Kiełtyków zadbał Dyrektor szkoły.

* więcej zdjęć w albumie fotograficznym

 


 

Wycieczka klas piątych do Niepołomic

     

27 lutego 2024 r. pogoda była bardzo wiosenna. Świeciło słońce, wiał lekki, orzeźwiający wietrzyk. Tego dnia piątoklasiści pod opieką swoichwychowawców
(p. Agaty Bąchór, p. Renaty Czarnul i p. Marzeny Kozieł) udali się do Niepołomic. Celem wyprawy była wizyta w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym. Siedząc w wygodnych fotelach uczniowie odbyli podróż do najdalszych zakątków Wszechświata, zajrzeli do wyjątkowej Galaktyki Drogi Mlecznej, dowiedzieli się dlaczego powstają plamy na Słońcu. Zapoznali się także z różnymi planetami Układu Słonecznego. Poznali fakty i ciekawostki dotyczące każdego odwiedzanego obiektu. Na koniec pobytu w obserwatorium obejrzeli seans Polowanie, który nawiązuje do legend i częstych wizyt króla Kazimierza Wielkiego na polowaniach w Puszczy Niepołomickiej oraz do tego, co mógł zobaczyć na nocnym niebie. Pracownik obserwatorium w przystępny dla młodzieży sposób opowiedział o lotach kosmicznych, o życiu kosmonautów podczas wyprawy naukowej. Wszystkich zachwycił sposób poruszania na terenie stacji kosmicznej, ale już korzystanie z toalety niekoniecznie. Oprócz tego piątoklasiści odwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Fonografii. W siedmiu salach ekspozycyjnych można było zobaczyć zapomniane już urządzenia odtwarzające dźwięk, ich historię i rozwój. W muzeum zgromadzono ponad 150 eksponatów, a najstarszy z nich miał około 130 lat. Na koniec zwiedzania uczestników zaproszono do sali odsłuchowej, w której zgromadzono ponad 2000 płyt winylowych. Każdy ze zwiedzających mógł wybrać dowolną płytę i posłuchać nagranej na niej muzyki na jednym z siedmiu stanowisk odsłuchowych.

* zdjęcia w albumie fotograficznym

 


 

Lekcja na lodowisku?

   
 

Zima to czas, kiedy spada aktywność fizyczna dzieci i młodzieży, powodując równocześnie obniżenie zdobytej latem sprawności i wydolności fizycznej. To czas, gdy młodzież niechętnie spędza czas na świeżym powietrzu. Nie należy jednak zimą rezygnować z aktywności fizycznej. Jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu może być wyjście na lodowisko. Czy można to zrobić w trakcie lekcji? Jak najbardziej!

13 grudnia klasa V b i Vc w ramach zajęć wychowania fizycznego wybrały się na miejskie lodowisko, aby doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Dla niektórych było to w ogóle pierwsze spotkanie z taką aktywnością. Niektórzy  jednak śmigali po lodowej tafli jak zawodowi łyżwiarze. Zabawa na lodzie bardzo uczniom się podobała. Udział w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu zapewnił nie tylko wypoczynek psychofizyczny, ale także sprawił dużo radości. Uczniowie w doskonałych humorach wrócili do szkoły na pozostałe lekcje.

* zdjęcia w albumie fotograficznym

 


 

Mikołajkowe spotkanie ze sztuką

To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.
(J.Kulmowa)

Teatr to rzeczywiście niezwykły świat. Świat, w którym niemożliwe staje się możliwe. W teatrze zwierzęta mówią ludzkim głosem, a pajacyk z drewna staje się chłopcem. 8 grudnia  2023 r. uczniowie klas piątych naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców: p. Katarzyny Kulińskiej, p.Renaty Czarnul, p.Anny Porady- Kozieł i p.Marzeny Kozieł wybrali się na mikołajkowe spotkanie ze sztuką.  Tym razem zawędrowali do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl muzyczny Pinokio i oczywiście nie zawiedli się, bo czekał na nich świat pełen kolorów, świateł, dźwięków, czarów na scenie... Pinokio Carlo Collodiego to jeden z najsłynniejszych utworów literatury dziecięcej. To piękna opowieść o dojrzewaniu, popełnianiu błędów, zmaganiu się z własnymi niedoskonałościami. Baśniową opowieść przeniosła na chorzowską scenę Magdalena Piekorz. Musicalowa wersja powieści Carlo Collodiego bardzo przypadła nam do gustu. Nie ma w niej okrucieństwa i bólu, a tytułowy Pinokio nie jest tak bardzo zły, krnąbrny i egoistyczny jak jego literacki pierwowzór. Spektakl zachwyca scenami zbiorowymi, choreografią i pięknymi kostiumami, a piosenki są wyjątkowo melodyjne. Na widzach olbrzymie wrażenie zrobiła wspaniała, niebanalna scenografia, która zmieniała się niby kameleon w kolejnych scenach. Na uwagę zasłużyły też oryginalne, bajecznie kolorowe kostiumy bohaterów. Spektakl bardzo podobał się publiczności. brawom nie było końca. Szczególne wrażenie wywarła na widzach ekspresja gry aktorskiej, bogactwo rekwizytów, oryginalne pomysły scenograficzne, wspaniała muzyka. Widowisko zapewniło znakomite doznania estetyczne!  Zwiększyły one wrażliwość uczniów i zachęciły, miejmy nadzieję, do częstszych  wizyt w teatrze. A dyskusje w autokarze podczas  drogi powrotnej potwierdziły, że spektakl na pewno zapadł w pamięć i skłonił do refleksji.

* zdjęcia w albumie fotograficznym

 


 

Talenciaki

Drodzy uczniowie!!

Zakończyła się akcja zbierania TALENCIAKÓW. Czas na podsumowanie! Wspólnie zebraliśmy 3774 talony. Super! To bardzo dobry wynik! 

Dzięki temu mogliśmy wybrać więcej atrakcyjnych nagród:-)

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim którzy razem z mami włączyli się do akcji „Szkoły pełne talentów” Szczególne podziękowania należą się uczniom, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. 

Tak, więc za zgromadzone punkty zakupiliśmy:

         

 


 

Lekcja wychowawcza i historii w terenie

22 listopada 2023 r. klasa 5c pod opieką pani Marzeny Kozieł oraz pani Bożeny Nowak wybrała się do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Olkuszu na niecodzienną lekcję wychowawczą. Młodzież uczestniczyła w warsztatach Bądź cool-turalny - zasady savoir-vivre, które dotyczyły właściwego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach. Następnie uczniowie zostali oprowadzeni przez pracowników po całej bibliotece, zapoznali się z jej zbiorami, poznali zasady wypożyczania książek. Po zakończeniu zajęć piątoklasiści udali się na pobliski cmentarz. Zapalili znicze, a minutą ciszy uczcili pamięć żołnierzy i powstańców poległych w obronie ziemi olkuskiej.

 


 

Do Krakowa… tylko pociągiem!

     

26 października 2023 r. klasa 5C pod opieką p. Marzeny Kozieł oraz p. Katarzyny Kulińskiej wyruszyła do Krakowa. Uczniowie wraz z opiekunami postanowili dotrzeć do stolicy Małopolski pociągiem. Trzeba było wstać bardzo wcześnie, ponieważ pociąg odjeżdżał o godzinie 6.47. Mimo wczesnej pory, a było jeszcze zupełnie ciemno, nikt się nie spóźnił i nikt nie narzekał. Po dotarciu do Krakowa plany spaceru i zwiedzania miasta pokrzyżował niewielki deszcz. Uczniowie zdążyli jednak zwiedzić kościół mariacki, Sukiennice. Panie przygotowały krótki quiz sprawdzający wiedzę o zabytkach. Młodzież poradziła sobie znakomicie i została nagrodzona słodkim upominkiem. Następnie uczestnicy udali się na ulicę Pawią, przy której znajduje się WOMAI. To Centrum Nauki i Zmysłów,
miejsce zupełnie wyjątkowe. Łączy dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności, tworzą je niewidomi bohaterowie i naukowcy. Emocje i wiedza wytworzone na wystawach są autentyczne i osobiste. Misją Centrum jest edukacja oraz uświadamianie społeczeństwa o wartości osób niewidomych. Uczniowie spędzili tam czas w zupełnych ciemnościach, mogli sobie wyobrazić jak wygląda codzienne życie osoby niewidomej lub słabowidzącej. Kolejnym punktem naszej wyprawy był House of Atraktions. To wyjątkowe miejsce, w którym każdy znalazł rozrywkę dla siebie. Każdy mógł spróbować swoich sił jako łucznik broniący zamku w wirtualnej rzeczywistości lub jako szpieg w laserowym labiryncie. Trudno było odnaleźć się w całkowicie lustrzanym pokoju z wielokolorowymi światłami, które tworzyły efekt nieskończoności. Najwięcej emocji wzbudził przejazd kolejką górską z licznymi zakrętami i niebezpiecznymi zjazdami. Format filmu 7D pozwolił w pełni zanurzyć się w fabułę i zająć miejsce głównego bohatera. W kontaktowym muzeum żywych motyli uczniowie mogli zaprzyjaźnić się z króliczkami, nakarmić motyle czy potrzymać na ręce kanarka. Mieli okazję również być przy „narodzinach motyli”, które na ich oczach wydostawały się z kokonów. Humory dopisywały, a i pogoda się poprawiła, wreszcie wyszło słońce i było bardzo przyjemnie. Czas spędzony z kolegami minął niezwykle szybko i w miłej atmosferze. Każdy w tym dniu przeżył niezapomnianą przygodę!

* więcej zdjęć w albume fotograficznym

 


 

WYCIECZKA DO PIESKOWEJ SKAŁY.

   

Wczesnym rankiem 20 września klasy VI zebrały się na placu szkolnym i tuż po sprawdzeniu obecności ruszyły autokarem w kierunku Pieskowej Skały.  Naszym celem było nie tylko poznanie dziedzictwa kulturowego w najbliższym regionie, kształtowanie postawy uwrażliwiania na piękno przyrody i konieczność jej poszanowania, ale przede wszystkim integracja grupy, której nam brakowało w ostatnich miesiącach.
Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie zamku, przy tablicy upamiętniającej poległych w powstaniu styczniowym minutą ciszy oddaliśmy hołd bohaterom. Następnie podeszliśmy pod Maczugę Herkulesa – niezwykłą formację skalną, której ułożenie niejednego napawało zdumieniem. Stamtąd spacerkiem podążyliśmy do zamku, który prezentował się wspaniale. Podzieleni na dwie grupy odbyliśmy podróż w przeszłość. Nasi wychowankowie słuchali pani przewodnik, która przybliżyła nam historię tego miejsca. W komnatach zamku podziwialiśmy zbiory malarstwa angielskiego z różnych okresów i zabytkowe meble. Ponadto z zabytkowego tarasu obserwowaliśmy piękny ogród.
Uwieńczeniem naszego wyjazdu było wspólne ognisko z kiełbaskami. Mogliśmy też pobawić się na tamtejszym placu zabaw.
Zanim doszliśmy do autobusu przebyliśmy pieszo wiele kilometrów, podziwiając przyrodę i wykonując niezliczoną ilość zdjęć.
Gwar i śmiech młodzieży był radosnym dźwiękiem towarzyszącym nam w drodze powrotnej do szkoły. Dzieci wracały zmęczone, ale pełne nowych doświadczeń, które spotkały nas na szlaku. ;)

 


 

RAJD KLAS 5

   

20 września 2023 r. uczniowie klas piątych wraz z wychowawczyniami: panią Agatą Bąchór, panią Renatą Czarnul, panią Marzeną Kozieł przy wsparciu pana Pawła Mączki wzięli udział w rajdzie integracyjnym. W tym roku celem wędrówki była Pustynia Błędowska. Do Jaroszowca młodzież dotarła pociągiem. Dla niektórych była to pierwsza w życiu podróż tym środkiem lokomocji. Był strach przed nieznanym, ale szybko minął dzięki wsparciu kolegów i opiekunów. Z Jaroszowca do Klucz piątoklasiści wędrowali szlakiem żółtym prowadzącym przez las. Po pokonaniu 8 kilometrów grupa dotarła na punkt widokowy Czubatka. Stamtąd można było podziwiać pustynię w całej okazałości. Był czas na odpoczynek i zabawę. Niektórzy spędzili go na grze w piłkę, inni podziwiali faunę i florę. Niestety nie udało się wypatrzeć mrówkolwa, charakterystycznego dla pustyni mieszkańca, ponieważ jest on aktywny tylko o zmierzchu i w nocy, kiedy to poluje na drobne owady. Przez cały czas panowała miła atmosfera. Rozmowom, żartom nie było końca. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili do Olkusza. Na pewno ta wyprawa pozostanie miłym wspomnieniem. Rajd był czasem integracji, zabaw i rozmów, ale także okazją do poznania jednego z najpiękniejszych i unikatowych miejsc naszej okolicy. Wszak to jedyna pustynia w tej części Europy.

* więcej zdjęć w albumie fotograficznym

 


 

TALENCIAKI

Hej uczniowie!

Witamy nowy rok szkolny a z nim 2 sezon akcji - „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”

zachęcamy wszystkich, do zbierania 1 punktowych talonów. TALENCIAKA otrzymamy robiąc zakupy w sklepach sieci LIDL. Za każde wydane 50 zł. w tym warzywo lub owoc otrzymujemy 1 talon. Można przekazać go naszej szkole elektronicznie (skanując kod QR z TALENCIAKA telefonem) lub wrzucić do specjalnie przygotowanych pudełek na portierni i w świetlicy szkolnej. Dzięki temu nasza szkoła pozyska nagrody które pozwolą rozwijać wasze zdolności  i zainteresowania. TALENCIAKI można przekazywać szkole do 19.11. 

 

WYMIENIAMY PUNKTY NA NAGRODY!