Szkoła Podstawowa nr 9 im. ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu

 

Nawigacja

Innowacyjna Impreza "Smyki na Start"

Rok 2024-2025 Rok 2023-2024 ROK 2022-2023 Rok 2021-2022 Rok 2020-2021 Rok 2019-2020 Rok 2018-2019 Rok 2017-2018

.

Rok 2021-2022

Dni brytyjskie w naszej szkole

W dniach 10-20 czerwca 2022 odbyły się w naszej szkole Dni brytyjskie (British week) zorganizowane przez nauczycieli języka angielskiego – Izabelę Polak, Joannę Kiełtykę i Martę Clark.

W klasach I-II zorganizowano zabawy z językiem angielskim na auli.

Klasy III-V mogły wziąć udział w poczcie brytyjskiej – kupić, napisać i wysłać kartkę do znajomych i nauczycieli. Pocztę obsługiwali uczniowie klas VIII.

W klasach VI- VIII odbyły się quizy kulturowe na temat Wielkiej Brytanii z nauczycielami.

Podczas Dni brytyjskich miał miejsce konkurs plastyczny na prace przedstawiające atrakcje Wielkiej Brytanii dla wszystkich uczniów.

Nauczyciele natomiast mieli okazję spróbować typowej angielskiej herbaty.

 

PGE Turniej Maszyn Wiatrowych

 

   W dniu 28 marca 2022r. uczniowie klasy VIIb Jan Jelito i Antoni Suwalski wraz z opiekunem Bolesławem Szymskim uczestniczyli w Eliminacjach Regionalnych Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, które odbyły się w Katowicach w Zespole Szkół Nr 2 im. J. Iwaszkiewicza przy ul. Goetla 2.

   Było to jedno z ośmiu miejsc w Polsce, w których odbywają się eliminacje regionalne kwalifikujące najlepsze drużyny do finału w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Szczegóły można poznać na stronie www.pgeturniejmaszyn.pl

   PGE Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię wiatru na energię mechaniczną. Uczniowie swoje konstrukcje wykonują samodzielnie lub w dwu- trzyosobowych zespołach przestrzegając wymiarów zamieszczonych w regulaminie zawartym na powyższej stronie. Głównym zadaniem jest zaprojektowanie i wykonanie łopatek wiatraka o średnicy do 500 mm. Zawodnik, możliwie starannie dobiera materiały konstrukcyjne, kształt i kąt nachylenia łopat oraz sposób zamocowania na wale turbiny. Należy zaznaczyć, że nie wolno korzystać z gotowych łopatek np. z wentylatorów dostępnych w handlu. Podczas Turnieju startujące maszyny  oceniane były w trzech kategoriach.

    Maszyny zgłoszone na konkurs są następnie testowane na specjalnym stanowisku pomiarowym, gdzie badane są trzy parametry: największa prędkość obrotowa, największa moc i największy moment przy zatrzymanym wale turbiny. Suma punktów z każdej konkurencji decyduje o miejscu w klasyfikacji generalnej.

    Nasza drużyna Turbo Loop zdobyła 3 miejsce w kategorii prędkość obrotowa. Po zsumowaniu punktów za pozostałe dwa parametry uzyskaliśmy łącznie 8 miejsce na 24 zgłoszone drużyny, a 18 dopuszczonych do turnieju.

        Fotorelacja w galerii szkoły.

                            

Podziękowania 
dla Gabriela Ciszewskiego - ucznia klasy 7a 

Uczeń naszej szkoły - Gabryś Ciszewski - klasa 7a, pomagał w przygotowaniu domu dla uchodźców z Ukrainy.
W związku z tym otrzymaliśmy list z podziękowaniem za jego pracę i zaangażowanie, który pragniemy przytoczyć:

"Witam,

Chciałabym na ręce Dyrekcji założyć gratulacje, za postawę i bezinteresowną pomoc ucznia z waszej szkoły Gabrysia Ciszewskiego z klasy 7a.

Intensywnie pomagał nam w pracach porządkowych w domu, który szykujemy na przyjazd dzieci z mamami z Ukrainy.  Nie bał się żadnej pracy, wykonywał wszystko co mu zlecono. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za jego chęci  i pomoc.

Aby więcej takich młodych i serdecznych ludzi.

Pozdrawiam

                                       Agnieszka Cieślik

Ps. Dom który  przygotowujemy znajduje się w Sąspowie."

   

 

 

Warsztaty dla klas: III, IV i V

   W Szkole Podstawowej nr 9 im. ppłk Pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu odbyły się warsztaty dla klas III i IV pt „Bajkoterapia „Jak radzić  sobie z trudnymi emocjami, złością, agresją?. Relacje w klasie” oraz w klasach V program profilaktyczny „ Debata”.

   Warsztaty prowadziła pani Barbara Kocjan-psycholog, psychoterapeuta, profilaktyk, bajkoterapeuta.

   Podczas zajęć, dzieci z klas III i IV nabyły wiedzę i  umiejętności budowania dobrych relacji w grupie, rozwiązywania konfliktów bez przemocy oraz sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.

   Celem ogólnym programu Profilaktycznego „Debata” realizowanego w klasach V było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Podczas 3 godzinnych zajęć uczniowie poszerzyli wiedzę  na temat problemów i negatywnych konsekwencji dla zdrowia związanych z piciem alkoholu, wzmocnili  postawy proabstynenckie i korzystne przekonania normatywne dotyczące życia bez uzależnień.

   Znajomość omawianych zagadnień, stosowanie metod aktywizujących, otwartość, entuzjazm i zaangażowanie pani psycholog Barbary Kocjan sprzyjały poszerzeniu wiedzy i kompetencji uczniów dotyczących omawianych problemów, współpracy i odpowiedzialności.

Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w zakładce- Album fotograficzny.

                                                       Serdecznie dziękujemy- Bożena Nowak - pedagog szkolny

    

 

Zdobywamy Warszawę - klasy 8a i 8b.

W dniach 22-24.09.2021 r. klasy 8a i 8b wyjechały na trzydniową wycieczkę do Warszawy pod opieką wychowawczyń Pani Agaty Bąchór  i Marzeny Kozieł oraz Pań Marty Clark, Jadwigi Szymczyk i Katarzyny Krawczyk.  Celem wycieczki było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz samym miastem, a także rozpowszechnienie aktywnej formy wypoczynku. Droga do Warszawy była dość długa, dlatego wyjechaliśmy o 6:00 rano. W trakcie podróży pani przewodnik opowiadała nam o miejscach, obok których przejeżdżaliśmy, ale  i o samej stolicy również. A gdy tylko dojechaliśmy, zaczęło się zwiedzanie.

Pierwszym punktem wycieczki były Łazienki Królewskie. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Fryderyka Chopina oraz mogliśmy zobaczyć stary amfiteatr, czyli Pałac na Wyspie. Następnym punktem wycieczki była wizyta w  Senacie. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i zaciekawieni tym, co dzieje się w tym budynku na co dzień. Dość długo czekaliśmy, by wejść do środka. Na szczęście udało nam się załatwić wszystkie formalności i mogliśmy zwiedzić to miejsce, które do tej pory oglądaliśmy tylko w telewizji. Byliśmy w różnych pomieszczeniach i dowiedzieliśmy się m. in. jak wyglądają konferencje prasowe. Po zakończeniu zwiedzania senatu udaliśmy się w inne miejsca w Warszawie, m.in. na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki i do Belwederu. Jednym z ważniejszych punktów programu było zwiedzanie  imponującego Stadionu Narodowego PGE. Mogliśmy zobaczyć miejsca dedykowane tylko ważnym osobistościom i nade wszystko piłkarzom. Te niedostępne dla przeciętnego kibica miejsca, w tej jakże znanej arenie sportowej, naprawdę robią wrażenie! Tego dnia dużo chodziliśmy po Warszawie, a pani przewodnik opowiadała nam różne ciekawostki. Tak nam minął dzień pierwszy.

Następnego dnia podjechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik.  Jest to miejsce niezwykłe.  To tutaj można samodzielnie eksperymentować, przeprowadzać doświadczenia i dokładnie we wszystkim uczestniczyć czynnie. Młodzież bawiła się  świetnie, ucząc się i  poznając otaczający nas świat. Nawet najmniej zainteresowani uczniowie przedmiotami ścisłymi, stwierdzili że Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które każdy uczeń powinien odwiedzić, by tak naprawdę zrozumieć choć w małym stopniu te wszystkie teorie i prawa rządzące naszym światem. Udało się zobaczyć wszystko, co było dostępne. Mogliśmy sprawdzić swoją sprawność fizyczną w różnych dyscyplinach, np.: skoku wzwyż, gibkości, szybkości, czy wzroku. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych rzeczach, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się  z przewodnikiem. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Pośrodku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieściła się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Przewodnik opowiedział nam legendy, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Byliśmy oczywiście też w Pałacu Kultury i Nauki. Wjechaliśmy na najwyższe piętro i oglądaliśmy panoramę Warszawy. Pani przewodnik opowiadała nam o budynkach, które mogliśmy ujrzeć zza okien.

Po drodze byliśmy też przy Grobie Nieznanego Żołnierza, udało nam się zobaczyć zmianę warty.  Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się żołnierzom maszerującym w stronę grobu. Tego dnia pojechaliśmy też na cmentarz wojskowy Powązki. W ciszy i skupieniu słuchaliśmy opowieści o ważnych w naszej historii wydarzeniach z II wojny światowej. Zapaliliśmy znicze na grobie Rudego, Zośki i Alka, czyli bohaterów, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Ostatnim miejscem były Złote Tarasy. Początkowo mieliśmy wejść tam tylko, by zobaczyć dach, który ma nietypowy kształt, ale ostatecznie dostaliśmy chwilę, by kupić jakieś pamiątki. To był wyczerpujący, ale udany dzień. Wrażeń i atrakcji nie brakowało. Po powrocie do hotelu, mogliśmy wspólnie spędzić czas na rozmowach.  Cisza nocna obowiązywała dopiero od 22:00, więc przeznaczyliśmy ten czas w pokoju na gry karciane lub planszowe z kolegami i koleżankami albo po prostu na rozmowę.

Wreszcie dobiegł koniec naszej wycieczki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Pałacu w Wilanowie. Wzięliśmy udział w  warsztatach historycznych. Było tam pięknie i każdy z nas zachwycał się wystrojem pałacu. Pani przewodnik opowiadała nam o dziejach tego miejsca, a dla urozmaicenia zajęć przygotowała nawet strój szlachcica z tamtych czasów. Wybrała jedna osobę i poprosiła o założenie kontusza.  Gdy już wszystko było gotowe, cała grupa zmogła robić zdjęcia. Przechodziliśmy jeszcze przez wiele sal wystawowych, miedzy innymi sypialnię, bibliotekę. Po zwiedzaniu poszliśmy do pobliskiej kawiarni. Spędziliśmy tam miło czas, po czym wróciliśmy do autokaru. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to przybliżyło nam to ważne wydarzenie. Mogliśmy się zapoznać się z warunkami, w jakich żyli mieszkańcy okupowanej Warszawy. Mieliśmy okazję wejść do specjalnie przygotowanych kanałów, którymi w czasie powstania poruszali się powstańcy. Obejrzeliśmy film nagrany po doszczętnym zniszczeniu przez hitlerowców stolicy. Znajdowało się tam wiele ciekawych eksponatów, w szczególności kartki z kalendarza od 1 sierpnia do 5 października 1944r., które były porozwieszane w różnych miejscach muzeum wraz z opisem, co się wtedy działo w Warszawie. Można je było zabrać ze sobą do domu. Po skończonym zwiedzaniu wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się w stronę Olkusza.  Mieliśmy tylko jeden postój i około godziny 21.00 byliśmy w domu.

Zgodnie stwierdziliśmy, że była to najlepsza wycieczka! Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.

PS. Fotorelacja w galerii szkoły