,
XVIII Miejsko – Gminny Konkurs Języka Polskiego „Aby język giętki...” rozstrzygnięty
6 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się finał XVIII Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych pod hasłem „Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Wzięło w nim udział sześć trzyosobowych drużyn z następujących szkół: SP 3, SP 9, SP w Gorenicach, SP w Osieku, SP w Sinicznie i SP w Witeradowie.
Na początku uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, wykazując się wiedzą na temat fleksji.. Nie straszne im były terminy: „deklinacja”, „koniugacja” czy „oboczność”. Doskonale poradzili sobie z zadaniem polegającym na poprawieniu błędów językowych. Wiedzieli, że „ten winogron”, „gofer z bitą śmietaną”, „rożno w restauracji”, „osłabiony łabądź” czy „świeżutka pora.” to formy nipoprawne. Wykazali się również wiedzą i umiejętnościami z zakresu ortografii i teorii literatury. Nie przeraziło ich też zadanie dotyczące synonimów, homonimów i antonimów.
Jak co roku, uczestnicy popisywali się także zdolnościami krasomówczymi. Tym razem przedstawiciele drużyn musieli wygłosić przemówienie oklolcznościowe.
W tym roku rywalizacja była niezwykle zacięta. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna z SP 3, drugie z SP w Sienicznie, a trzecie z SP w Witeradowie. Nasza drużyna w składzie: Piotr Fornalski, Martyna Jurga i Maja Ożóg zajęła czwarte miejsce. Gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy finałowych zmagań otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu oraz nagrody rzeczowe.
Finał konkursu 2016/2017
Książka na tysiąc sposobów,
czyli finał XVI Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego
15 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się finał Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych pod hasłem „Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Wzięło w nim udział sześć trzyosobowych drużyn z następujących szkół: SP 6, SP 9, SP w Braciejówce, SP w Gorenicach, SP w Witeradowie i SP w Żuradzie.
Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, wykazując się wiedzą na temat fonetyki i budowy książki. Były hasła łatwe typu „tłumacz” czy „fonetyka”, ale i trudne, a nawet bardzo trudne typu „kapitałka” czy „żywa pagina”. Zmagali się też z frazeologią i upodobnieniami. Wykazali się również wiedzą i umiejętnościami z zakresu ortografii.
W ostatnim zadaniu uczestnicy popisywali się zdolnościami krasomówczymi. Przedstawiciele drużyn sami stawali się książką fantastyczno – naukową, fantasy, przygodowo – podróżniczą, sensacyjną bądź horrorem. Mieli wygłosić opowiadanie, zachowując charakter danego rodzaju literatury.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z SP 9, drugie z SP w Witeradowie, a trzecie z SP w Gorenicach. Uczestnicy finałowych zmagań otrzymali słodki poczęstunek oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę SG-System, Delikatesy Centrum oraz Radę Rodziców przy SP 9 w Olkuszu.
Finał konkursu 2015/2016
Językowe podróże z Pchłą Wędrowniczką,
czyli finał XV Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego
10 lutego 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się finał Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych pod hasłem „Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Wzięło w nim udział sześć trzyosobowych drużyn z następujących szkół: SP 1, SP 4, SP 9, SP w Braciejówce, SP w Kosmolowie i SP w Sienicznie.
Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, zmagali się z frazeologią, układali rodzinę słowotwórczą wyrazów. Musieli się również wykazać wiedzą i umiejętnościami z zakresu ortografii i interpunkcji.
Tradycyjnie w ostatnim zadaniu uczestnicy popisywali się zdolnościami krasomówczymi. Przedstawiciele drużyn mieli wygłosić baśń, mit, legendę lub opowiadanie fantastycznonaukowe o niesamowitych podróżach Pchły Wędrowniczki. W wypowiedziach uczniów Pchła Wędrowniczka przemieszczała się w czasie i przestrzeni. Odwiedzała wyjątkowe miejsca. Była m. in. w starożytnej Grecji na Olimpie, a potem przeniosła się do Egiptu i szukała skarbów w piramidzie. Wędrując z zaprzyjaźnionym psem, pomogła zagubionemu niedźwiadkowi wrócić do rodzinnego domu. W nagrodę otrzymała różdżkę, dzięki której przeniosła się w odległą przyszłość do Miasta Robotów. Na koniec służyła właścicielowi zamku w Pchłowicach, a po tragicznej śmierci straszyła okolicznych mieszkańców i przebywających tam turystów.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z SP 9, drugie z SP 4, a trzecie z SP w Kosmolowie. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny z SP w Braciejówce, SP w Sienicznie i SP 1. Wszyscy uczestnicy finałowych zmagań otrzymali słodki poczęstunek oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Finał konkursu 2014/2015
Zanurz rzeżuchę w jarzynach – finał językowych zmagań w Dziewiątce
3 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się 14. finał miejsko – gminnego konkursu języka polskiego „Aby język giętki…” przygotowany przez panie: M. Kozieł, A. Pasich, A. Piątek i J. Talak. Rywalizowało w nim 6 najlepszych, wyłonionych w grudniowych eliminacjach, drużyn. Były to zespoły z następujących szkół: SP 1, SP 2, SP 4, SP w Kosmolowie, SP w Witeradowie SP w Żuradzie. Rywalizację drużyn oceniała komisja w składzie: p. A. Liszka, p. M. Dachowska oraz p. Ł. Jarosz.
Tradycyjnie zmagania rozpoczęto od rozwiązania krzyżówki sprawdzającej wiadomości gramatyczne, tym razem z fleksji. Finaliści wędrowali też szlakiem części mowy, wskazywali środki poetyckie i próbowali uporządkować frazeologiczny miszmasz.
Ponadto uczniowie mieli wykazać się znajomością zasad pisowni wyrazów. Musieli rozstrzygać dylematy typu: Czy „napewno” piszemy na pewno łącznie, a „na prawdę” piszemy naprawdę rozdzielnie, czy też „na pewno” piszemy na pewno rozdzielnie, a „naprawdę” piszemy naprawdę łącznie? Finaliści stanęli na wysokości zadania. Większość wybrała dobrą, ostatnią, odpowiedź.
Na koniec uczestnicy konkursu zaprezentowali swe umiejętności krasomówcze. Musieli ułożyć i wygłosić mit tłumaczący powstanie mgły, gradu, wiatru bądź tęczy.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kosmolowie, drugie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu, a trzecie ze Szkoły Podstawowej w Witeradowie. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu.
Gratulujemy i zapraszamy za rok.
Finał konkursu 2013/2014
Już po raz trzynasty...
25 lutego 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się 13. finał miejsko – gminnego konkursu języka polskiego „Aby język giętki…” przygotowany przez panie: M. Kozieł, A. Pasich, A. Piątek i J. Talak. Rywalizowało w nim 8 najlepszych, wyłonionych w grudniowych eliminacjach, drużyn. Były to zespoły z następujących szkół: SP 1, SP 4, SP 9, SP w Braciejówce, SP w Kosmolowie, SP w Osieku, SP w Sienicznie i SP w Witeradowie.
Tradycyjnie zmagania rozpoczęto od rozwiązania krzyżówki sprawdzającej wiadomości gramatyczne, tym razem z dziedziny fonetyki
Fonetyki dotyczyło też inne zadanie. Wykorzystując podane informacje dotyczące głosek, zawodnicy musieli wpisać w wykropkowane miejsca odpowiednie wyrazy. Warto tu nadmienić, iż wyrazami tymi były nazwy ptaków, i to ułożone wg kolejności porannego śpiewania. Okazuje się, że już o 3 w nocy zaczyna śpiewać drozd, o 3.20. świergotek, o 3.40. bogatka, a pierwiosnek o 3,50. Stosunkowo późno, bo dopiero o 4,20 rano zaczyna swój koncert wilga.
Ponadto finaliści musieli wykazać się znajomością zasad interpunkcyjnych oraz wiedzą dotyczącą pisowni wyrazów zakończonych na „aż”, „eż” badź „arz”, „erz”. Znajomość ortografii została sprawdzona też u publiczności. Wszystkich zgromadzonych w auli wprawił w podziw jeden z uczniów kl. V „b”, który, niczym chodząca encyklopedia i zawodowy aktor, tłumaczył nie tylko pisownię, ale i znaczenie trudnych wyrazów.
Ponadto finaliści musieli dwukrotnie wykazać się umiejętnościami krasomówczymi. Po raz pierwszy, gdy wcielili się w postacie zwierząt i jako dziki, karpie, sarny bądź inne leśne zwierzęta protestowali przeciwko ingerencji człowieka w świat przyrody. Po raz drugi, gdy przeobrazili się w mrówkę rozmawiającą z chrząszczem na temat przysmaków kulinarnych, wiewiórkę dyskutującą z lisem o modzie, sowę rozprawiającą z dzięciołem o formach spędzania wolnego czasu bądź jelenia wymieniającego z dzikiem swe poglądy na temat uprawiania sportu.
Świata zwierząt dotyczyło też zadanie frazeologiczne. „Wilk w owczej skórze”, „patrzeć wilkiem”, „wilk syty i owca cała” to tylko niektóre związki, które pojawiły się w zadaniu.
Imprezę uświetniły występy taneczne i wokalne uczniów: zespołu tanecznego „Kropki” i podopiecznych pani Eli Sigedy. Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców z SP nr 9.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4, drugie ze Szkoły Podstawowej w Kosmolowie, a trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 9.
Finał konkursu 2012/2013
Potyczki językowe w „Dziewiątce“ już po raz trzynasty…
3 grudnia 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się I etap Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Jest to już trzynasta jego edycja. Jak co roku, w I etapie rywalizowali liderzy drużyn, którzy walczyli o udział swojego zespołu w finale. Zadania opracowały panie: M. Kozieł, A. Pasich, A. Piątek i J. Talak.
Do I etapu przystąpiło 30 liderów z 12 szkół. Uczestnicy musieli się wykazać m.in. wiedzą na temat pisowni „nie“ z różnymi częściami mowy, znajomością interpunkcji i związków frazeologicznych, wiedzą o głoskach oraz umiejętnością cichego czytania tekstu ze zrozumieniem.
W ostatnim zadaniu uczestnicy konkursu pisali baśń o wdzięcznym tytule: „Jak Warkotek został królem“. Dobroduszny, chociaż nie zawsze przebojowy Warkotek stał się królem lasu m. in. dzięki pomocy misia Uszatka lub zwinnych wiewiórek. Bywało też, że kandydat na króla musiał pokonać wiedźmę, złego trolla lub podstępnego wilka częstującego napojem kłótni i niezgody bądź posprzątać las – rodzinne Śmieciowo. Jak to w baśni być powinno, zawsze wszystko kończyło się dobrze. Lis poślubił żyrafę, Warkotek wygrał casting na władcę, Miluś nauczył mieszkańców lasu dobrych manier...
Na zakończenie zmagań uczniowie otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez piekarnię państwa Kiełtyków i Radę Rodziców przy SP 9.
Do II etapu, który odbędzie się 25 lutego 2014 r., zakwalifikowali się reprezentanci następujących szkół:
1. SP 4 (Magdalena Stanek, Julia Ziarnik)
2. SP Witeradów (Jolanta Wielgosz, Zofia Węglarz)
3. SP Sieniczno (Jakub Kulig)
4. SP Kosmolów (Wiktoria Gałka)
5. SP 1 (Daniel Kopacz)
6. SP Braciejówka (Wiktoria Karasińska)
7. SP Osiek (Mateusz Chwast)
8. SP 9 (Matylda Sudoł, Sandra Patrykiewicz)
Finał konkursu 2011/2012
I już po finale…
7 lutego 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się finał miejsko – gminnego konkursu języka polskiego „Aby język giętki…”. Aż nie chce się wierzyć, że była to już XI edycja! Siedem zespołów rywalizowało o miano wszechstronnego Mistrza Języka Polskiego. Nieprzypadkowo użyto określenia „wszechstronnego”, ponieważ uczestnicy musieli wykazać się znajomością słownictwa oraz zaprezentować wiedzę i umiejętności z frazeologii, budowy form wypowiedzi i gramatyki języka polskiego. Rozwiązywali m. in. „Plastyczną krzyżówkę” oraz dopisywali wyrazy pokrewne i synonimy do podanych rzeczowników.
Jak co roku, przebojem okazało się ostatnie zadanie, w którym przedstawiciele czterech najlepszych drużyn prezentowali swoje umiejętności krasomówcze, improwizując opowiadanie związane z wylosowanym przedmiotem. Jedną z opowieści można by zatytułować „Kolejne wcielenia puszki”. Nie bezzasadny byłby też tytuł „Życie po życiu”, bowiem główny bohater zmienił się ze zwykłej puszki w podróżujący po całym świecie samochód mający nadzieję na kolejne przeistoczenia, choćby w kosmiczny prom.
Pierwsze i trzecie miejsce zajęły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5, a drugie – zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: SP nr 1, dwie drużyny z SP w Braciejówce, SP w Żuradzie.
Poczęstunek ufundowała Rada Rodziców z SP nr 9 w Olkuszu, a nad przebiegiem konkursu czuwała dyrekcja szkoły, autorki zadań: p. M. Kozieł, p. A. Pasich i p. J. Talak oraz komisja w składzie: p. R. Brudzianowska-Maj, p. A. Liszka i p. I. Wójcik.