Szkoła Podstawowa nr 9 im. ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu

 

Nawigacja

Innowacyjna Impreza "Smyki na Start"

Rok 2024-2025 Rok 2023-2024 ROK 2022-2023 Rok 2021-2022 Rok 2020-2021 Rok 2019-2020 Rok 2018-2019 Rok 2017-2018

.

Rok 2018-2019

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

 

         19 czerwca w naszej szkole odbyło sie uroczyste miejsko - gminne zakończenie roku szkolnego 2018-2019. Wśród zaproszonych gości byli:

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz- Pan Roman Piaśnik

Zastępca Burmistrza Miasta i gminy Olkusz- Pani Bożena Krok

Przewodniczący Rady Miejskiej- Pan Jan Kucharzyk

Zastępca Rady Miejskiej- Pan Henryk Gamrat

Dyrektor SZE- Pani Paulina Polak

Proboszcz Parafii Dobrego Pasterza- Ksiądz Grzegorz Gołuszko

Pełnomocnik Pani Poseł Lidii Gądek- Pan Miłosz Pałka

Dyrektor Biura Poselskiego Pana Jacka Osucha- Pan Michał Zasucha

Prezes Oddziału ZNP Olkusz- Pan Marek Krzykawski

Dyrektor Powiatowej Biblioteki- Pani Jolanta Zięba

Przewodnicząca Osiedla Słowiki- Pani Maria Beszterdo

Dyrektorzy Szkół Podstawowych oraz Przedszkoli M i G Olkusz,

Rada Rodziców- reprezentowana przez Panią Violettę Nowak, Panią Edytę Cieślik oraz Panią Jolantę Cień.

 

         Zaproszeni goście złożyli podziękowania nauczycielom za ich pracę i wkład w wychowanie i naukę młodzieży, rodzicom za zaangażowanie w sprawy szkolne, a uczniom za ich wysiłek w roku szkolnym 2018-2019.

 

         Pan Dyrektor podczas przemówienia podziękował wszystkim pracownikom szkoły, uczniom za ich wspaniałe wyniki oraz Radzie Rodziców za długoletnią współpracę w Szkole Podstawowej nr 9 jak również w Gimnazjum nr 4, wspomniał, iż to dzięki wspólnej pracy zarówno nauczycieli jak i rodziców efektem są osiągnięcia dzieci w tak wielu dziedzinach, o czym świadczą setki rozdanych nagród podczas zakończenia roku szkolnego. Po raz ostatni mogliśmy widzieć na uroczystości szkolnej sztandar Gimnazjum Nr 4 im. Cypriana Kamila Norwida w Olkuszu. Rok szkolny 2018-2019 to czas, gdy gimnazja zostały całkowicie wygaszone. Wszyscy obecni w zadumie i skupieniu pożegnali sztandar i pewien etap w polskim szkolnictwie.

 

 

         Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Gimnazjum nr 4 przygotowali program artystyczny. Mogliśmy wysłuchać koncertu w wykonaniu chóru oraz solistów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Katarzyny Motyl. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli w dziesięciu kategoriach plebiscytu przeprowadzonego wśród młodzieży naszej szkoły "złote jabłka" za charakterystyczną osobowość.

 

         Rok szkolny 2018-2019 przechodzi do historii, przed nami wakacje. Wszyscy zaproszeni goście życzyli obecnym bezpiecznego i udanego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu w nowym roku szkolnym, a absolwentom dostania się do wymarzonej szkoły średniej oraz wielu, wielu sukcesów.

 

 

  CZAR PAR

  W środę 29 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się XVI Powiatowy Konkurs „Matematyczno -  Przyrodniczy Czar Par”. W konkursie uczestniczyło 50 uczniów klas VI powiatu olkuskiego.

          Uczniowie zmierzyli się w różnych, ciekawych konkurencjach. Próbowali swoich sił w łamigłówkach, krzyżówach, dominach, problemach matematycznych, zadaniach przyrodniczych.

Zwycięzcami tegorocznej edycji okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Sienicznie:  Kulig Krzysztof i Emilia Furman

II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu:

Julia Curyło i Piotr Fornalski.

III miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolesławiu:

Maria Sowula i Maksymilian Januszek

Wyróżnienie uzyskali uczniowie Szkoły Podstawowej w Żuradzie:

Piotr Mirek i Oliwia Karlik.

Nagrody dla zwycięzców ufundowało Starostwo Powiatowe w Olkuszu.

Organizatorami Powiatowego Konkursu byli nauczyciele: mgr Ewa Witkowska, mgr Marta Korczyńska, mgr Grażyna Jopek, mgr Agnieszka Ćwik.

 

Jesteśmy z Tobą Maksiu

 

WŁĄCZYLIŚMY HISTORIĘ - BOHATER-ON

            W listopadzie w szkole zorganizowano tydzień patriotyczny połączony z udziałem w akcji „BOHATER-ON” -  ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek z życzeniami.

            Uczniowie klas IV – VII własnoręcznie wykonali kartki na lekcjach plastyki i napisali  życzenia dla powstańców (na plastyce lub j. polskim). Kartki te zostały zaprezentowane społeczności szkolnej w gablocie przy pokoju nauczycielskim. Ponadto chętni uczniowie klas III gimnazjum napisali życzenia na gotowych pocztówkach. Wszystkie kartki z życzeniami zostały przesłane organizatorom akcji.

            W marcu otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od organizatorów i informację o efektach prowadzonej  w całym kraju akcji.

            To w dużej mierze dzięki pracy Państwa i Państwa uczniów do Powstańców Warszawskich trafiła rekordowa liczba dowodów uznania  –  290 544 kartek, listów i laurek ze wzruszającymi życzeniami. Wierzymy, że przełożą się one na setki pięknych relacji międzypokoleniowych.

            Większość kartek i listów została już dostarczona Powstańcom i przyniosła im wiele pozytywnych emocji. Uczestnicy walk o stolicę piszą i dzwonią do nas, prosząc, żebyśmy przekazali Państwu, że pocztówki naprawdę do nich docierają, wywołując radość i wzruszenie. Ze względów zdrowotnych nie każdy Bohater jest w stanie odpisać na otrzymaną korespondencję, dlatego będziemy dzielić się z Państwem słowami/listami od Powstańców w naszych mediach społecznościowych (BohaterON na Facebooku i Instagramie) – zachęcamy do śledzenia wpisów.

            W szkole koordynatorem akcji była pani mgr Anna Pasich.

           

RAJD ZIMOWY

Tradycją naszej szkoły są rajdy zimowe. W tym roku odbył się on 6 lutego 2019 r. Trasa rajdu była przyjemna, chociaż dała nam się we znaki. W rajdzie wzięło udział 53 uczniów z klas ósmych oraz klas trzecich gimnazjum.

Trasę wymyśliła pani Urszula Słaby. Opiekę nad nami sprawowały nasze niezastąpione nauczycielki: pani Anna Parada – Kozieł, pani Iwona Wójcik, pani Renata Czarnul oraz pani Dorota Witek. Pierwszym etapem trasy był punkt widokowy w dzielnicy Parcze, a następnie miejscowe wzgórze Sybirowa Góra skąd rozciągał się widok na całą okolicę. Tutaj zrobiliśmy wiele pięknych, pamiątkowych zdjęć, które możemy obejrzeć w galerii naszej szkoły. Następnie uczestnicy rajdu skierowali się w stronę Rabsztyna.

            W karczmie Podzamcze napiliśmy się gorącej herbaty oraz zjedliśmy przepyszne grillowane kiełbaski, które oczywiście od razu zniknęły ze stołów. Podczas całej drogi, a przede wszystkim na postoju królował Zenek Martyniuk i Sławomir. Zabawa była na medal -  wszyscy tańczyli i śpiewali. W ferworze zabawy jedna z naszych koleżanek zgubiła nawet……  buty! Pod koniec postoju miał miejsce recital muzyczny naszego kolegi Maćka Maja.

Po ogrzaniu się niestety musieliśmy pomyśleć o kolejnych kilometrach, które czekały nas w drodze powrotnej. Naszym kolegom i koleżankom humory nadal dopisywały, a droga powrotna minęła szybko. Uczniowie  zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wrócili do swoich domów.

 

MIKOŁAJKI

 

6 grudnia, jak co roku, naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Pomimo swojego sędziwego wieku przyjechał w bardzo dobrej formie przywożąc ze sobą ogromny, ciężki wór pełen prezentów. Oczywiście pomagały mu śliczne Śnieżynki i urocze renifery. Dzieci z klas młodszych dostały cudowne, zaskakujące prezenty. W klasach starszych również uczą się bardzo grzeczne dzieci, bo tylko takie chodzą do naszej szkoły, dlatego wszyscy otrzymali od Mikołaja i jego pomocników słodki upominek.

Nasi wspaniali fotografowie z Samorządu Uczniowskiego uwiecznili spotkania klas z niezwykłym gościem w postaci zdjęć. Nauczycielami odpowiedzialnymi za organizację byli: pani Iwona Wójcik i pani Aleksandra Lepianka.

ROZSTZRYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU SZOPEK I WIANKÓW BOŻONARODZENIOWYCH.

 

Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych, pobudzanie kreatywności i wyobraźni plastycznej uczestników konkursu oraz kształtowanie aktywnej i twórczej postawy wobec sztuki i dziedzictwa kulturowego związanego z obrzędami okresu Bożego Narodzenia. Na konkurs napłynęły piękne prace. Niektóre z nich wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły, zawierające zminiaturyzowane przedmioty, inne bardzo okazałe. Niektóre zbudowane z traw, inne z kory drzewa, z desek, z zapałek, z tektury…

5 grudnia 2018r odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową wykonała uczennica klasy 2a Ola Wójcik natomiast Karolina Molęda z klasy 2c wykonała najładniejszy świąteczny wianek. Zwycięski zestaw został przekazany  do MOK-Centrum Kultury, gdzie 10 grudnia 2018r. nastąpi rozstrzygnięcie i wręczenie nagród na etapie gminnym. Życzymy naszym uczennicom zwycięstwa! Pozostałe prace zostaną zaprezentowane społeczności uczniowskiej w auli szkolnej, będą stanowiły element dekoracji świątecznej naszej szkoły.

Konkurs przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką pani Iwony Wójcik i pani Jolanty Talagi.

 

Konkurs Recytatorski dla klas I-III

    30 listopada 2018r. w naszej szkole odbył się I etap Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III - „100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI”- dziecięca poezja patriotyczna.

Wzięło w nim udział 15 dzieci. W jury byli: dyrektor mgr Janusz Cieślik, mgr Marzena Kozieł i mgr Jolanta Piątek.

- I miejsce zdobyła Kaja Olszewska z klasy IIIa - opiekun mgr Barbara Tondos

- II miejsce Matylda Skałbania kl.Ib - opiekun mgr Agnieszka Pacześna

- III miejsce Maria Borowska kl.IIa - opiekun mgr Jolanta Talaga 

Jury przyznało także trzy wyróżnienia dla: Piotra Kmiecika kl.IIIa, Michała Trawy kl.IIc i Zosi Stawowy kl.Ia.

Organizatorami konkursu była p. Barbara Tondos i p. Jolanta Talaga.

      

 

 

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA


             Dnia 29 listopada 2018 roku wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły świętowali Andrzejki. Szkolne korytarze oraz aula zostały ozdobione andrzejkowymi dekoracjami. Uczennice klasy 3D gimnazjum - Anastazja Dybek, Wiktoria Wcisło, Kornelia Walasek, Julia Stach, Kinga Żurek, Patrycja Mączka, Klaudia Kocjan, Zuzia Kordaszewska oraz dziewczyny z klasy 7A szkoły podstawowej - Amelia Stawowy, Natalia Kwarta, Maja Sorbian, Magdalena Klich zamieniły się w tym szczególnym dniu w szkolne wróżki i czarownice.  Umilały wszystkim przerwy wróżąc i przepowiadając przyszłość. Dodatkowo można było zakupić ciasteczko z wróżbą.

Wieczorem zaś wszyscy uczniowie klas 4 - 8 szkoły podstawowej i 3 klas gimnazjalnych integrowali się podczas szkolnej dyskoteki. Jak zwykle humory dopisywały i wszyscy   
tańczyli w rytm swoich ulubionych piosenek. W trakcie zabawy otwarty był sklepik szkolny, w którym można było zakupić rozmaite przekąski i napoje.

Opiekę nad dziećmi w trakcie dyskoteki sprawowali: Bożena Barańska, Paweł Mączka, Marzena Kania - Ficek, Edyta Wądołowska, Jopek Grażyna, Adam Oleniacz, Bolesław Szymski, Renata Czarnul, Ewa Witkowska, Agnieszka Grzanka, Agnieszka Gliszczyńska i Aleksandra Lepianka.

Nauczycielami odpowiedzialnymi za organizację Andrzejek byli: Iwona Wójcik, Bożena Barańska, Aleksandra Lepianka i Joanna Kiełtyka.

„100 – LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI”  - konkurs szkolnych gazetek.

 

W naszej szkole  został zorganizowany konkurs na gazetkę ścienną  z okazji  11 listopada (Święta Odzyskania Niepodległości). Celem konkursu było  promowanie wśród młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Niezależna Komisja Konkursowa sprawdzając gazetki  w  klasach brała pod uwagę: wkład pracy w wykonanie gazetki, symbolikę graficzną  wydarzenia oraz oryginalność, fantazję, kreatywność i pomysłowość przedstawienia tematu. Po podsumowaniu  wszystkich  kryteriów pierwsze miejsce  uzyskała  klasa  4a, drugie miejsce klasa 6a , trzecie miejsce  przypadło  klasie 6b. Zwycięzcom gratulujemy.

Konkurs przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką pani Iwony Wójcik.

 

ŚNIADANIE DAJE MOC!!! SAŁATKI SĄ SUPER!!!

 

Dnia 31 października 2018 roku zorganizowany został w naszej szkole dzień zdrowego odżywiania. Hasłem przewodnim było

"Śniadanie Daje Moc!!! Sałatki są super!!!".

Aby zachęcić uczniów do przynoszenia do szkoły zdrowych przekąsek przeprowadzno lekcje wychowawcze o tematyce zdrowego odżywiania. W ramach konkursu o Puchar

Dyrektora Szkoły, klasy konkurowały ze sobą przygotowując smaczne arcydzieła. Zwykłe warzywa i owoce zamieniały się w piękne kwiatowe kompozycje, w zwierzęta lub inne

 ciekawe wzory i obrazy. Podczas przygotowywania posiłku w każdej klasie panowała miła

atmosfera i wszyscy świetnie się bawili. Był to bardzo przyjemny, a przede wszystkim bardzo smaczny dzień dla każdego z nas.

Komisja pod przewodnictwem Dyrektora Szkoły wyłoniła zwycięskie klasy.  I miejsce z kompletem punktów zajęła klasa 4B i 5A. Po rozstrzygnięciu konkursu i wykonaniu pamiątkowych zdjęć (fotoreporterzy Samorządu Uczniowskiego: Alicja Gałka i Maciej Maj z klasy IIIB) wszystkie arcydzieła sztuki kulinarnej zostały ze smakiem zjedzone przez ich twórców.

Nauczycielami odpowiedzialnymi za organizację byli: pani Iwona Wójcik i pani Aleksandra Lepianka. Dekorację auli wykonali uczniowie klasy 8B: Paweł Cieślik i Kacper Gumieniak.

Rajd jesienny klas piątych

23 października uczniowie klas piątych pod opieką swoich wychowawców wybrali się na rajd pieszy do rezerwatu Pazurek. Do Jaroszowca dotarli autokarem. Stamtąd trasa prowadziła zielonym Jurajskim Szlakiem Orlich Gniazd. Rezerwat Pazurek znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i obszaru "Natura 2000”. Został utworzony w 2008 r. i stanowi obszar leśny pomiędzy miejscowościami Jaroszowiec i Pazurek. Powierzchnia rezerwatu obejmuje prawie 188 ha. Przewodnikiem grupy była pani Urszula Słaby, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o faunie i florze rezerwatu. Podczas wędrówki można było podziwiać urokliwe zakątki. Niezwykłą atrakcją były potężne Zubowe Skały, najwyższe (440 m n.p.m.) miejsce rezerwatu. Kolejnymi atrakcjami okazały się wapienne skały o niespotykanych formach i kształtach, schroniska skalne i jaskinie. Przez teren rezerwatu prowadzi dydaktyczna ścieżka przyrodniczo – leśna. Do pokonania było prawie 9 kilometrów, ale nikt nie narzekał.  Pogoda tego dnia nie rozpieszczała. Było dość wietrznie. Humory jednak dopisywały. Uczestnicy rajdu na odpoczynek i posiłek po wyczerpującym marszu zatrzymali się u stóp rabsztyńskiego wzgórza, w karczmie Podzamcze. Na zakończenie pani przewodnik zaproponowała młodzieży konkurs, w którym można było wykazać się wiedzą na temat rezerwatu.  Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody, a następnie wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do szkoły.

Widowisko Dumy i Radości

19 X 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Widowisku Dumy i Radości. By uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, do Krakowa przyjechało 10 tys. uczniów ze szkół różnych szczebli. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą na Wawelskim Wzgórzu koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Szliśmy barwnym korowodem przez ulice Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa do Parku Jordana. Nasz pochód był żywą lekcją historii, przypominającą dzieje naszej Ojczyzny. To było prawdziwe Widowisko Dumy i Radości zaprezentowane przez szkoły Małopolski.

Gra Miejska

11 października 2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w konkursie „Niepodległość jest wśród nas” zorganizowanym dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.  Konkurs miał formę gry miejskiej i rozpoczął się w olkuskim magistracie. Następnie uczestnicy odwiedzili Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Na trasie gry miejskiej znalazł się również olkuski park miejski, kopiec Kościuszki i kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym. Finał konkursu odbył się w sali kominkowej olkuskiego PTTK. SP nr 9 reprezentowała drużyna w składzie: Zofia Bocianowska, Magdalena Gil, Natalia Kwarta, Magda Lekston, Nikola Sikora. Opiekunem drużyny była Dorota Witek.

 

Konkurs

100 kartek na 100-lecie Niepodległości Projekt edukacyjny 100 kartek na 100-lecie Niepodległości został stworzony przez nauczycieli z całej Polski. W trakcie trwanie projektu uczniowie z każdej ze szkół wyślą 100 kartek do 100 różnych placówek edukacyjnych rozmieszczonych na terenie całej Polski. W Naszej szkole koordynatorem projektu jest pani Izabela Polak.

Cele projektu:

 - uczczenie przez uczniów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę,

- promowanie postawy patriotycznej wśród uczniów,

- promowanie i doskonalenie umiejętności komunikacji przy pomocy listów.

Każdy z uczniów, który będzie chciał wziąć udział w projekcie zobowiązuje się do dostarczenia kartki pocztowej ze znaczkiem lub własnoręcznego wykonania kartki pocztowej (o typowych wymiarach). Kartka może zostać wykonana dowolną techniką, warto aby zawierała elementy związane z Polską lub okolicą w której mieszkamy. Na pocztówce MUSI być widoczny napis: „I’m proud to be Polish”. Przygotowane kartki należy przynosić z naklejonym znaczkiem pocztowym do nauczycielek języka angielskiego. Termin składania kartek upływa
15 października 2018 r., tak aby dotarły do szkół przed Narodowym Świętem Niepodległości. Każdy uczestnik projektu zostanie nagrodzony oceną wzorową z zachowania i pieczątką od nauczyciela języka angielskiego. Kartki, które Nasza Szkoła otrzyma w trakcie trwania projektu będzie można oglądać na wystawie od początku pażdziernika2018 r.

Izabela Polak

   

Rajd Górski

5 października 2018 r. odbył się XXIII Rajd Górski, w którym wzięła udział młodzież i dzieci z powiatu olkuskiego. Naszą szkołę reprezentowało 20-tu uczniów z klas ósmych i klas trzecich gimnazjalnych. Uczestnicy rajdu wędrując po Beskidzie Małym z Ponikwi do Krzeszowa weszli na wzgórze Leskowiec i zdobyli Groń Jana Pawła II. Uczcili w ten sposób 40 –tą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Mimo wielu trudnych podejść trasa była bardzo przyjemna. „Rajdowcy” podziwiali cudowne górskie krajobrazy szczególnie urokliwie wyglądające w promieniach jesiennego Słońca. Uwiecznili to robiąc mnóstwo pięknych zdjęć, które zostały zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce galeria. Dodatkowo uczestnikom rajdu dopisywały wspaniałe humory, a wycieczka zakończyła się szczęśliwym powrotem do domu.

 Opiekunami grupy były: mgr Dorota Witek i mgr Iwona Wójcik.

GOSCIE Z NIEMIEC

W piątek, 7.09. gościliśmy w naszej szkole uczniów z gimnazjum w Schwalbach wraz z ich opiekunem –
p. Achimem Lürtzener. Po przywitaniu przez Dyrekcję grupa zwiedziła szkołę. Na lekcji wf-u odbył się konkurs rzutów do bramki, zwycięzca otrzymał książkę o tematyce sportowej. W sali biologicznej uczniowie z Niemiec uczestniczyli w kolejnym konkursie dotyczącym zjawisk optycznych. Ostatnie zadanie czekało na uczniów w sali matematycznej. Nie sprawiło im ono większych trudności. Na zakończenie zwiedzania czekał na gości słodki poczęstunek, podczas którego wymieniano doświadczenia i  rozmawiano o planach nawiązania współpracy.

Po zwiedzeniu szkoły uczniowie wzięli udział w uroczystej gali z okazji 20-lecia partnerstwa miast Olkusz – Schwalbach. Nasi podopieczni z kl. VIII i III a DSD z gimnazjum zaprezentowali się,  śpiewając trzy utwory po angielsku i niemiecku. Nasi niemieccy przyjaciele również pokazali swoje muzyczne uzdolnienia. Po zakończonej uroczystości goście skosztowali polskie narodowe potrawy, był również czas na wspólną rozmowę i wymianę doświadczeń. Następnie goście z Niemiec oraz ich gospodarze pojechali na wspólną wycieczkę do Krakowa. Z naszej szkoły były to 3 uczennice z klasy DSD oraz jeden absolwent tej klasy, obecnie student filologii germańskiej. Następnego dnia grupa udała się w Pieniny, gdzie uczestniczyła w spływie Dunajcem. Ostatniego dnia wszyscy spotkali się na mszy świętej w Bazylice św. Andrzeja,
a następnie wspólnie zwiedzili Olkusz i okolice (m.in. Rabsztyn i Pustynię Błędowską).
W niedługim czasie odbędzie się rewizyta, do Niemiec pojadą uczniowie, którzy gościli przyjaciół ze Schwalbach.